[Grem] Most vagy soha . Napoleon . Új Sissi film , Félelem bére
Reinisch Egon
reinisch at t-online.hu
2024. Ápr. 25., Cs, 06:48:27 CEST
Kedves Laci és Lista :
48 nyarán 5 gyalogzászlóalj tért haza törvényesen és a Sándor huszár ezred hat a Württemberg hét a Vilmos négy a Miklós 8 tehát 25 huszárszázad tért haza szintén törvényesen a bécsi hadügyminisztérium vezénylésével a magyar kormány kérésére .
Egy huszárszázad a Lenkey szökött haza még májusban egy gyalog zászlóalj végül a péterváradi Habsburg erőkhöz állt át ők valószínűleg javarészt nem magyar ajkúak voltak .
Így végül a törvényesen hazatért erőket is beszámítva 30 000 ezer eredetileg Császári Királyi katonát örökölt az új magyar kormány a Habsburg haderőtől .
Béke létszámon számolva a törvényesen hazatérteket , gyalog zászló aljak esetében 600 főx 4 =2400 huszárszázadonként 80 fő x25=2000 tehát ez 4400 katona ami jelentős erő növekedés volt a szabadság harc elején hiszen ők teljes fegyverzettel tértek haza pl. tekintettel arra hogy Móga altábornagy 27 000 fővel (42 löveg ) állta el Pákozdnál a kb . 35 000 fős (79 löveg )Jelasics bán haderejének útját .Móga haderejében még túlsúlyban voltak a a Császári és Király sor alakulatoktól örökölt katonák így a gyalogosok nagy része még ugyanazt a fehér frakkot viselte mint jelasics sorgyalogosai .
A túlgyőzés kifejezésem ahogy azt már kb. 5x leírtam a áprilisi törvényekre és az új magyar kormány törvényes hatásköreire vonatkozott semmi másra így például nem a honvéd haderő felállítására .
Üdv. Egon
From: László Baják
Sent: Wednesday, April 24, 2024 5:58 PM
To: Reinisch Egon ; grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] Most vagy soha . Napoleon . Új Sissi film , Félelem bére
Kedves Egon! Egyes magyarországi kiegészítésű ezredek, egyes századai valóban hazatértek, de tudtommal döntően engedély nélkül. A 12 pontban pedig benne volt a követelés a magyarországiak hazarendelésére és a külföldiek elvezénylésére vonatkozóan, de ezt soha nem sikerült elérni. Röviden a forradalom egyik fontos célkitűzése nem valósult meg. A forradalom tehát nem túl, hanem "alulnyerte" magát. Megjegyzendő, hogy az udvar kérte a magyar kormány hozzájárulását magyar csapatok olasz frontra vezényléséhez, és a kormány a törvényesség fenntartása érdekében hajlott is a kérés tejesítésére. üdv
Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> ezt írta (időpont: 2024. ápr. 24., Sze, 7:29):
Kedves Laci !
Bármilyen hihetetlen a magyar kormánynak az áprils 11-re elkészült és uralkodó által szentesített törvények szerint még ebbe is beleszólása lett :1848 3.törvénycikk 8. paragrafusa szerint :”A magyar hadsereg (itt a magyarországi had kiegészítésű alakulatokról van ahogy Laci is megfogalmazta )az országhatáron kívüli alkalmazását nemkülönben a katonai hivatalokrai kinevezéseket az uralkodó a személye körülleendő felelős magyar miniszter ellenjegyzése mellett fogja elhatározni “tehát egy Magyarosságon megalakult gyalog ezred vagy huszár ezred egy zászlóalját vagy huszár osztályát századát már nem lehet(elvileg )Gr. Eszterházy Pál ellenjegyzése nélkül elvezényelni .(lásd 80 huszár című Sára Sándor filmet ).
Most ahogy írom ezeket a sorokat itt van az íróasztalomon a 48 –s első magyar független kormány minisztereinek képe tehát látom is Eszterházy Pál arcát .Ez volt minden idők egyik legjobb kormánya hiszen megcsinálták a rendszer váltást úgy hogy nem omlott össze a magyar állam és kordában tudták tartani a forradalmat .
A fentiek alapján kérte a magyar kormány a főleg magyar ajkú sorezredek egyes alakulatainak a haza hozatalát amely kéréseknek csak töredékét teljesítette az Udvari Haditanács jog utódja a bécsi hadügyminisztérium de egyes zászlóaljak zárt renden teljes fegyverzetben hosszú –hosszú gyalog mentben megérkeztek hogy később a honvéd haderő magját képezzék és amikor átlépték a Magy Királyság határát mindenűt persze elsősorban a magyar lakosság üdvrivalgása fogadta őket .Ekkor már mikor elhagyták az Östereichise Kaisertum táblát már magyarul volt kiírva (48 előtt is )Magyar Királyság .
Azt hiszem most Gyuszit aki azt kérdezte miért lett szabadságharc a forradalomból és a Nagyérdemű Listát kicsit összezavartuk (vagy csak én zavartam össze )miután előtte szépen megfogalmaztuk én és Laci mi is volt a 48 –s forradalom társadalmi jelentősége ,ezért én ezt most abba is hagyom és ha lesz időm megpróbálom néhány rövid de velős mondatba elmondani mi is volt a probléma(kvázi az osztrák fél számára ) azzal hogy a új magyar kormány milyen hatáskörök birtokába jutott .
Üdv. Egon
From: László Baják
Sent: Tuesday, April 23, 2024 6:15 PM
To: Reinisch Egon ; grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] Most vagy soha . Napoleon . Új Sissi film , Félelem bére
Kedves Egon! A magyarországi sorozású, de külföldön állomásozó alakulatokra ellenben a magyar kormánynak tudtommal nem lett befolyása. Sportnyelven szólva: 1: 1 Hogyan lehetne túlnyerésről beszélni, amikor a magyar kormány egyetlen értelmes és előremutató célja, ti az alkotmányos királyság, vagy valami ehhez hasonló nem valósult meg. Az udvar, noha átmenetileg visszavonulót fújt, egy pillanatig sem mondott le az abszolút királyi hatalomról. A felszín alatt az ellentét kibékíthetetlen volt.
Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> ezt írta (időpont: 2024. ápr. 23., K, 10:47):
Kedves Laci !
Időpontok :a Császári Királyi haderő Magyarországon állomásozó egységei felett a vezényleti jogot április 11. a törvények szentesítésekor megkapta a magyar kormány ekkor a szerb felkelők még csak készülődtek és Jellasics még nem volt sehol .
Ez valahogy nem megy át Laci hogy birodalom haderejének nem lehet két parancsnoksága .
Nyár végére a Habsburg kamarilla és maga V. Ferdinánd is valóban felrugott minden megállapodást de én nem erre írtam a túlgyőzést április 11.- ig .
A honvédség felállítása valóban egyedül álló teljesítmény és az is hogy a tavaszi hadjáratban a honvéd haderő Főhadserege kb. 55 000 fővel győzött a 60 000 feletti Habsburg főerőkkel szemben de ez már egy másik történet .
Ettől függetlenül lehet hogy 48-ban eleve nem volt meg a Habsburg kamarillának a készsége arra hogy létrejöjjön valamilyen kiegyezés .
Üdv. Egon
From: László Baják
Sent: Tuesday, April 23, 2024 10:21 AM
To: Reinisch Egon ; grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] Most vagy soha . Napoleon . Új Sissi film , Félelem bére
Kedves Egon !
Rosszul közelíted meg a kérdést. A magyar forradalom nem túlnyerte magát, hanem abban a pillanatban amikor önvédelmi háborúra kényszerült (a szerbek, Jelasics, illetve az őket támogató udvar ellen) lényegében veszített. Az a fantasztikus, hogy ebben a helyzetben képes volt önvédelmi haderőt szervezni és Európában a leghosszabb ideig ellenállni a reakciónak. Azt a körülményt, hogy Magyarországot rákényszerítették a honvéd hadsereg megszervezésére azt a forradalom valamiféle túlzott győzelmének tekinted egészen abszurd. Még egy megjegyzés: V. Ferdinánd nem volt abban a szellemi állapotban, hogy felmérje az április törvények aláírásának, vagy bármilyen döntésének. tényleges súlyát. A támogatása és az elutasítása is többnyire az udvari kamarilla döntéseit tükrözi. A Batthyány elleni per pedig inkább volt koncepciós per semmint tényleges eljárás. Én megtorlásnak, bosszúnak példa statuálásnak nevezném. A Kiegyezés után a magyar honvédség súlya a közös, K und K hadsereghez képest egyébként csekély. Üdv
Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> ezt írta (időpont: 2024. ápr. 23., K, 7:18):
Kedves Laci ,Gyuszi és Lista .
A 48 –s túlgyőzés kérdése a 67 kiegyezési szerződés és annak kiegészítő megállapodásaiból visszatekintve látszik egyértelműen .
‘'1867 után a Császári ,Királyi majd a magyar felet már teljesen egyenrangúnak elismerő elnevezésű Császári ÉS Királyi haderő nem volt képzelhető el két egymás mellé rendelt egymással egyenrangú parancsnoksággal .Hiszen ha visszajöttek volna a törökök vagy a később megerősödött szerbek a balkáni érdekszféra ügyben a szerbeket támogatandó az oroszok stb. stb. akkor az önálló 48- ban megalakult magyar hadügyminisztériumnak amely parancsnoki joggal rendelkezett minden magyarországi haderő felett kérvényeket kellett volna írnia a bécsi hadügyminisztériumnak hogy kegyeskedjenek örökös tartománybeli hadkiegészítési csapatokat küldeni a Magyar Királyi Honvéd haderő támogatására .
De ez fordítva már 48-ban meg is történt mikor Batthyáni (Mészáros Lázár távollétében ) ideiglenes hadügyminiszter kérte a magyarországi hadkiegészítési alakulatok hazarendelését ,Radetzky elképedve jelezte hogy akkor nem tudja szétverni az egyesülgető olaszokat .(Petőfi még egy felháborodott verset is írt erről )Erre a magyar újonc hadügyminisztérium méltányosságból megírta hogy akkor lemond az itáliai magyar alakulatok nagy részéről és ezek az alakulatok végig ott maradtak .Ha ez így maradt volna akkor a birodalom már nem rendelkezett volna ütőképes haderővel és már nem egy birodalom lett volna csak egy laza perszónál unió ,mint mondjuk Schleswig-Holstein dán királya.
Ugyanez a helyzet az önálló magyar külüggyel amelynek a kiépítése elkezdődött bár ez kevéssé ismert a közvélemény előtt .
Az önálló magyar valuta talán még kezelhetőbb lett volna de ez sem könnyítette volna meg a birodalom gazdaságának működését .(bár az igaz hogy az önálló magyar valuta létrehozása már a Habsburg kamarillával megtörtén szakítás után kezdődött el többek között a honvédség felállításának finanszírozására ) )
Deák és Andrássy 67- ben már eleve a három közös minisztériumban gondolkodott és eleinte még a Magyar Királyi Honvédségről is lemondtak de miután az megalakult az ellenzék nyomására az hadműveleti vezénylés szempontjából a honvédség a közös AOK parancsnoksága alá tartozott csak kiképzési költségvetési és hadkiegészítési szempontból tartozott a magyar hadügyminisztérium alá .
Itt jegyzem meg hogy a közös hadügyminiszter mellett volt külön magyar és örökös tartományok beli hadügyminisztérium (mint ahogy Landwher is volt a magyar honvédség mellett )a közös pénzügyminiszter pénzét a delegációk megállapodásai nyomán a magyar és az ö.t.- beli pénzügyminiszter biztosította .VISZONT CSAK KÖZÖS KÜLÜGYMINISZTER VOLT ,
és az Osztrák-Magyar Birodalomban egységes valuta volt .
Tehát a túlgyőzés abban valósült meg hogy V. Ferdinánd a kényszer hatására írta alá a három önálló szakminisztérium működési rendjét amit béke körülmények forradalmi nyomás nélkül sohasem írt volna alá (Szentesített volna ). Így is Többször vissza utasította egyébként a törvény tervezeteket még április 11 . előtt de ebből mindig nagy tüntetés lett Pesten .
Mindez Batthyánynak az életébe került hiszen ő október 2. lemondott (ekkor már másodszor ) nem vett részt a szabadság harc további részében , ellene a fő vádpontok az önálló magyar hadügy és külügy létrehozásával a birodalom SZÉTSZAKÍTÁSA volt annak ellenére hogy ezt még egyszer leírom kényszer hatására de V. Ferdinánd még szentesítette.
Az igaz hogy miután a közös sorezredek javarészt osztrák származású parancsnokaikkal nem voltak hajlandók harcolni a rác felkelőkkel intenzíven felkellett gyorsítani a nemzetőrség majd (miután ez sem vált be ,hiszen őket csak helyi karhatalmi alakulatnak szánták )a reguláris honvédség felállítását .A honvédséggel kapcsolatban viszont V- Ferdinánd már semmilyen kormány határozatott nem szentesített .
Üdv . Egon
From: László Baják
Sent: Monday, April 22, 2024 11:10 PM
To: Reinisch Egon ; grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] Most vagy soha . Napoleon . Új Sissi film , Félelem bére
Kedves Egon!
Valóban értelmezhetetlennek tartom a "túlgyőzés" fogalmát. Az eseményeket ugyanis kronológiai összefüggéseiben kell vizsgálni. Az önálló magyar honvédség, illetve a mozgó nemzetőrség megszervezése ugyanis nem valami túlzás eredménye volt, hanem a szerbek és a horvátok magyarellenes lázadására adott válasz, amelyeket az udvar titokban támogatott. Bocsánat már látom, hogy ez neked is eszedbe jutott. A szerbek egyébként a feudális határőrvidéki kiváltságaik védelmében a polgári közigazgatás ellen lázadtak fel és nem nemzetiségi alapon.Üdv
Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> ezt írta (időpont: 2024. ápr. 22., H, 19:23):
Kedves Gyuszi !
A 3 bécsi forradalom után a Habsburg kamarilla magához tért vidéken nem
követte a bécsi forradalmat pl . paraszt lázadás és úgy tűnt hogy a sok
nemzetiségű katonák nagy része végre hajtja a parancsokat valamint Radetzky
tábornagy egyre jobban állt Itáliában és lehet hogy már akkor a fegyveres
leszámolás útjára léptek volna hogyha mindenben megtudnak egyezni az új
magyar felelős kormánnyal (a kellemetlenné vált V. Ferdinándot törvény
ellenesen leváltották Ferenc Józsákra hiszen V. Ferdinánd szentesítette az
áprilisi törvényeket ).
Ha nem így volt és lett volna esély a megegyezésre akkor meg a magyar
forradalom túl győzte magát mert a magyar forradalom és a bécsi forradalom
hatására V. Ferdinánd belement abba hogy a Magyarországon a végrehajtói
hatalmát csak a magyar új felelős kormány ellenjegyzésével más szavakkal a
magyar kormányon keresztül gyakorolhatja . Így végül igen hamar lett önálló
magyar hadügy és elkezdődött önálló magyar külügy még úgy hogy a magyar
követek a bécsi külügyminisztérium ellenjegyzésével mentek ki a Frankfurti
német birodalmi gyűlésre .
Az önálló pénzügy igazán már a nyílt szakítás után hozatott létre de ennek
a kiépítése is elkezdődött korábban .
A magyar kormány elöljárója lett minden magyarországi alakulatnak és
Főhadparancsnokságnak így elvileg a Most vagy soha filmbéli Lederer
lovassági tábornoknak is (Április 11. után :).
V. Ferdinánd valamikor ősz elején már írt egy levelet a nádornak hogy az
önálló hadügy és külügy a birodalom kormányzása szempontjából NONSZENSZ .A
magyar honvédség és az önálló mozgó nemzetőrséggel kapcsolatos kormány
határozatokat egy idő után már V. Ferdinánd sem írta alá .
Batthyáni minisztérium elnök(ekkor még így hívt6ák ) és Deák a az igazságügy
miniszter el is utaztak Bécsbe hogy visszavegyenek a vágtató magyar ügy
gyeplőjéből de ekkor már nem fogadták őket (talán nyár végén ).
Még egy nagy hibát elkövetett a önálló felelős új magyar kormány :arra
kérdésre mit vállalunk át a birodalmi adásság állományból az válaszolták
semmit mert nem mi magyarok hoztuk össze na ebből lett aztán nagy BUUUUM.
De ügye Deák és Andrássy mindebből tanult 1967 -ben minden kérdésre jó
választ adtak .( végül a Magyar Királyi Honvédséget az ellenzék
kierőszakolta dühöngött is ezen Ferenc Józska .
B. Lacinak hagyományosan nem tetszik a túlgyőzés kifejezésem pedig ez az
igazság és egy kicsit még 67 -ben is túl győztük magunkat de ez már egy
másik történet .
Batthyáni halálos ítéletét is az önálló hadügy külügy alapozta meg .
Üdv. Egon
----- Eredeti üzenet -----
From: Gy Greschik
Sent: Monday, April 22, 2024 2:07 PM
To: Reinisch Egon ; Greschik Emőke Listája
Subject: Re: [Grem] Most vagy soha . Napoleon . Új Sissi film , Félelem bére
Kedves Egon!
Engem viszont az érdekelne, hogy miként lett az etnikai, nyelvi, nemzeti
(pl. osztrák-magyar) konfliktusoktól eredetileg mentes március 15.-i
mozgalomból néhány hónap alatt szabadságharc? Mintha néhány hete Kossuth
szerepére utaltál volne ennek kapcsán -- de nem emlékszem, hogy részletes
áttekintést adtál volna a folyamat(ok)ról.
Mi történt? Mi zajlott le a fejekben, a politikusok döntései okán vagy azok
ellenére? Hogyan fordultak ki/át a dolgok az indulásból valami másba? És
az eredményre mennyire lehet büszke vagy mennyire szégyellheti azt magyar
vagy osztrák vagy azok a többi népek a Magyar királyság területén, akik
szintén részévé váltak a folyamatnak?
Magyarázatodat -- és a többi történelmész magyarázatait is -- várva előre is
köszönettel,
Gyuszi
ui. Elnézést, ha ezt valamikor már kielemeztétek volna ezen a listán. Csak
foghíjasan követem a dolgokat, lehet, hogy elhangzott, csak elkerülte a
figyelmemet?
On Mon, 22 Apr 2024, Reinisch Egon wrote:
> Date: Mon, 22 Apr 2024 09:03:32 +0200
> From: Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu>
> To: Greschik Emőke Listája <grem at turul.kgk.uni-obuda.hu>
> Subject: [Grem] Most vagy soha . Napoleon . Új Sissi film , Félelem bére
>
> Kedves Lista !
>
> Egyenlőre G. Gyuszi IGEN ÉRDEKES felvetésével kapcsolatban átadnám
> másoknak a szót
> csak arra szeretném felhívni a figyelmet hogy mostanában több olyan
> külföldi film is
> készült amelynek semmi köze nincs a valósághoz de történelmi játék film
> látszatát
> próbálja felvenni .
> A Napóleon filmen a franciák joggal nagyon megsértődhetnek de erről már
> írtam a film
> látványát néhány kritikus dicsérte de ebből csak az látszik hogy ők
> sincsenek
> tisztában a Napóleon korabeli csatákkal mert a filmben a csatajelenetek is
> feneketlenül rosszak .
>
> Az új bajor – litván koprodukció elkészült” Sissi” film meg egyszerűen
> lélegzet
> elállító hülyeség Ferenc Jóska a filmben időnként olyan kommandós
> Ramboként vesz
> részt akció jelenetekben pl. egy ellene és Sissi ellen végrehajtott
> merénylet
> kísérletben amit ráadásul egy magyar valaki szervez meg Bajorországban (a
> merénylők
> kb. heten vannak ) mint Farkasch a Most vagy sohában .Aztán Ferenc Jóska
> úgy harcol
> közelharcban a Solferinói csatában mint Mel Gibson a “Hazafi “ című
> filmben .A csata
> ábrázolása leírhatatlan ostobaság ,természetesen a legtöbb egyenruha sem
> stimmel .
>
>
> Ezekkel a filmekkel az a baj hogy a látványos jelenetek miatt ha valami
> rögzül az
> kifejezetten káros de valószínűleg alig valami rögzül mert a filmek alig
> tartalmaznak katartikus élményt így talán ezen hatásuk is elenyésző .
>
> Más film téma :mostanában elkészült a “Félelem bérének “is az új változata
> ami
> minden idők egyik legrosszabb filmje lett .Az eredeti film azért alkotott
> maradandót
> mert valójában nem kaland film volt és nem is történelmi film volt hiszen
> egy
> kitalált országban játszódik HANEM AZ EMBERI TERMÉSZET JÁTSZOTTA BENNE A
> FŐSZEREPET
> .
>
> Üdv. Egon
>
> [icon-envelope-tick-round-orange-animated-no-repeat-v1.gif ]
> Vírusmentes.www.avast.com
>
>
--
Ezt az e-mailt átvizsgálta az Avast AntiVirus szoftver.
www.avast.com
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Vírusmentes.www.avast.com
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
----------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20240425/90d4f77e/attachment.html>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról