[Grem] Kerdesem tanult körtarsakhoz: Hollandia hogyan tudta 1945ben...?
Sziklay Levente
lsziklay at freemail.hu
2021. Feb. 10., Sze, 10:58:32 CET
Kedves Lista! A hollandok hagyták a legkevesebb nyomot gyarmataikon - ők csak erőforrásként tekintettek a gyarmatokra és tényleg a legrosszabb hosszú távú gyarmatosítók voltak - leszámítva persze az egyszeri de brutális és szörnyű lerablásra épített Belga Kongót.Nagyon szerették a helyi elitre épített közvetett uralmat és a tradicionális ázsiai brutalitást ötvözték a hideg racionalitással. A japánok alkalmatlanok voltak a meghódított területek akár rövid távú fenntartható kormányzására (itt is). Először megjátszották a felszabadítót, kiképeztek helyi katonákat, 1943-ban kiirtották a helyi szultánokat és elitet, majd harcoltak az általuk kiképzett helyi erők ellen, akik visszaszorították őket,majd a japán fegyverletétel pontjai szerint a japán erők nem csak fegyverben maradtak, hanem harcolniuk kellett a helyi köztársasági függetlenségiek ellen, hogy leverve azokat rendben adják vissza a hollandokat visszahozó briteknek - amit a szokott kegyetlenséggel meg is tettek. Amikor Lord Mountbatten megérkezett, tízezer fegyveres japán katona díszszemléje fogadta. Bocs a vázlatos stílusért, többre most nincs időm.. ÜdvL.
Tamas Godolle <tamas_godolle at hotmail.com> írta:
>
Kedvesek! Nekem csak annyi emlékem maradt meg valamely korábbi levelezésből meg ezirányú cikkekből, hogy még más gyarmattarttókhoz viszonyítottan is a hollandok voltak az egyik legkegyetlenebbek a helyiekkel, és hogy ők pusztították le leginkább a gyarmati területeiket, amikor kivonultak végül - azokat teljesen kirabolva, s onnan elszállítva szinte minden értéket, infrastruktúrát s eszközt. Tamás, a (nem annyira) holland-barát From: Grem <grem-bounces at turul.kgk.uni-obuda.hu> on behalf of Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu>
Sent: Wednesday, February 10, 2021 9:25 AM
To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu <grem at turul.kgk.uni-obuda.hu>
Subject: Re: [Grem] Kerdesem tanult körtarsakhoz: Hollandia hogyan tudta 1945ben...? Kedves Gábor !
Ebből azért nem tudnék doktori disszertációt írni.De tény hogy százezres nagyság rendű haderő jelent meg azonnal a japán kapituláció után az úgynevezett Holland Kelet Indiákon.
Erre a kiinduló lehetőséget valószínűleg az adta meg ,hogy a holland gyarmati haderő(és a civilek ) jelentős része eltudott menekülni Ausztráliába így ezek részt is vettek a japánok elleni harcban és azonnal partra tudtak szállni a térségben a japán kapituláció után.A japánok holland gyarmatok(ott ragadt ) európai civileket internálták de itt azért sokon túlélték a finom japán bánásmódot.
Hollandia egyrésze viszont viszont romokban hevert és a gazdaság is padlón volt hosszú ideig jegy rendszer marad a háború után és több százezren vándoroltak ki az országból ,de az ország gazdasági talpra állása nagyon gyors volt különösen az USA pénzügyi segély megérkezése után.
Fegyverzet viszont volt bőven az amik a fegyverzetük nagy részét nem szállították haza hanem bagóért vagy akár ingyen átadták bárkinek akinek kellett , Hollandiában hatalmas még használható német fegyverzet is maradt.( (A volt)Jugoszláviában még a legutóbbi délszláv háborúban is megjelentek működőképes Sherman harckocsik és nyitott tornyú világháborús amerikai páncélvadászok a JNA állományában,a franciák rövid időre rendszeresítették a német Párduc harckocsit )
A Holland kormány az 1947-ben Jáva szigetén a gyarmati hadereje által elkövetett mészárlásokért hivatalosan is bocsánatot kért.
De innen átadom a szót másnak hátha valaki jobban ismeri a történetet.
Üdv. Egon
2021.02.10. 6:34 keltezéssel, gabszodt írta:
>Kedves Laci, Egon es mindenki! Egon Japannal kapcsolatos eszmefuttatasa kapcsan eszembe jutott, hogy rakerdezzek. Mar regota foglalkoztat a kerdes, hogy 1945ben, 5 ev nemet megszallas utan a kis Hollandia hogyan volt kepes katonailag, gazdasagilag, most az erkolcsrol nem is beszelve, Indoneziaba csapatokat kuldeni es gyorsan visszaszerezni a gyarmatat a japanoktol, leigazni megint Bataviat, majd meg egy haborut vivni az angolokkal ezekert a teruletekert. Hogy volt kepes par het alatt, a nemet megszallas utan osszegrundolni egy ilyen, egyebkent eredmenyesen mukodo hadsereget, es eljuttatni a vilag masik reszere? A nemet megszallas nem is volt szamukra annyira katasztrofalis? Gabor Az üzenetet Samsung táblagépről küldték. _______________________________________________ Grem mailing list Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Mentes a vírusoktól. www.avast.com
P {margin-top:0;margin-bottom:0;}
Kedvesek!
Nekem csak annyi emlékem maradt meg valamely korábbi levelezésből meg ezirányú cikkekből, hogy még más gyarmattarttókhoz viszonyítottan is a hollandok voltak az egyik legkegyetlenebbek a helyiekkel, és hogy ők pusztították le leginkább a gyarmati területeiket,
amikor kivonultak végül - azokat teljesen kirabolva, s onnan elszállítva szinte minden értéket, infrastruktúrát s eszközt.
Tamás, a (nem annyira) holland-barát
From: Grem on behalf of Reinisch Egon
Sent: Wednesday, February 10, 2021 9:25 AM
To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] Kerdesem tanult körtarsakhoz: Hollandia hogyan tudta 1945ben...?
Kedves Gábor !
Ebből azért nem tudnék doktori disszertációt írni.De tény hogy százezres nagyság rendű haderő jelent meg azonnal a japán kapituláció után az úgynevezett Holland Kelet Indiákon.
Erre a kiinduló lehetőséget valószínűleg az adta meg ,hogy a holland gyarmati haderő(és a civilek ) jelentős része eltudott menekülni Ausztráliába így ezek részt is vettek a japánok elleni harcban és azonnal partra tudtak szállni a térségben a japán kapituláció
után.A japánok holland gyarmatok(ott ragadt ) európai civileket internálták de itt azért sokon túlélték a finom japán bánásmódot.
Hollandia egyrésze viszont viszont romokban hevert és a gazdaság is padlón volt hosszú ideig jegy rendszer marad a háború után és több százezren vándoroltak ki az országból ,de az ország gazdasági talpra állása nagyon gyors volt különösen az USA pénzügyi
segély megérkezése után.
Fegyverzet viszont volt bőven az amik a fegyverzetük nagy részét nem szállították haza hanem bagóért vagy akár ingyen átadták bárkinek akinek kellett , Hollandiában hatalmas még használható német fegyverzet is maradt.( (A volt)Jugoszláviában még a legutóbbi
délszláv háborúban is megjelentek működőképes Sherman harckocsik és nyitott tornyú világháborús amerikai páncélvadászok a JNA állományában,a franciák rövid időre rendszeresítették a német Párduc harckocsit )
A Holland kormány az 1947-ben Jáva szigetén a gyarmati hadereje által elkövetett mészárlásokért hivatalosan is bocsánatot kért.
De innen átadom a szót másnak hátha valaki jobban ismeri a történetet.
Üdv. Egon
2021.02.10. 6:34 keltezéssel, gabszodt írta:
Kedves Laci, Egon es mindenki!
Egon Japannal kapcsolatos eszmefuttatasa kapcsan eszembe jutott, hogy rakerdezzek. Mar regota foglalkoztat a kerdes, hogy 1945ben, 5 ev nemet megszallas utan a kis Hollandia hogyan volt kepes katonailag, gazdasagilag, most az erkolcsrol nem is beszelve,
Indoneziaba csapatokat kuldeni es gyorsan visszaszerezni a gyarmatat a japanoktol, leigazni megint Bataviat, majd meg egy haborut vivni az angolokkal ezekert a teruletekert. Hogy volt kepes par het alatt, a nemet megszallas utan osszegrundolni egy ilyen,
egyebkent eredmenyesen mukodo hadsereget, es eljuttatni a vilag masik reszere? A nemet megszallas nem is volt szamukra annyira katasztrofalis?
Gabor
Az üzenetet Samsung táblagépről küldték.
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Mentes a vírusoktól.
www.avast.com
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20210210/784e9e7b/attachment.html>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról