[Grem] Az ánglius oroszlán mínusz 22 fokban a 700 méter magas hágón vezette diadalra a magyar csapatokat | hirado.hu

Reinisch Egon reinisch at t-online.hu
2024. Ápr. 30., K, 07:19:06 CEST


Köszönjük az érdekes történelmi információt !

Görgei a felvidéki hadjárattal mentette meg a szabadság harcot hiszen ezzel teljesen elbizonytalanította a nem túl találékony Windisch-Gratz főparancsnokot aki attól félt Görgei akár Bécs ellen is fordulhat a feldunai hadtest.. Ráadásul a feldunai hadtest így felvehette a felvidék nemzetőreit és az ott lévő hadifontosságú készleteket .

Ha a Görgei hadteste is csatlakozik a Debrecenbe visszavonuló kormányhoz és a kormányt fedező seregtestekhez egyszerűen magára vonja Windisch-Gratz főerőit a javarész még alig kiképzett honvéd haderő csekély lőszer készlet mellett nem tudott volna felkészülni a támadás visszaverésére és a szabadság harc még 49 telén véget ér .

Az magyar kormány egyébként dicséretre méltó evakuációt hajtott végre úgy hogy nem csak a kormány hivatal vonult vissza Szolnokig vasúton utána ökrös szekereken és szánkókon hanem a teljes lőszer gyártó kapacitást is magukkal vitték e nélkül a lőszergyártó kapacitás nélkül nem indulhatott volna meg a “TAVASZI HADJÁRAT “.

Görgey írásmódja  1848 tavasza óta valóban helyesen Görgei ő ezt a márciusi forradalom miatt kvázi a törvény előtti egyenlőséget támogatva így használta sőt az öccse Ármin is ezt tette .De Ármin később ismét a Görgey verziót használta .

Ekkor alakult ki az új magyar honvéd haderőben a dandár –hadosztály-hadtest –hadsereg seregtest hadszervezet a K.K. haderő mintájára és a hozzá tartózó magyar elnevezések de ez még nem volt teljesen következetes Görgei maga is hol feldunai hadtestnek hol feldunai hadseregnek nevezi a vezénylete alatt álló sereg részeket .A tavaszi hadjáratot végrehajtó seregtestet meg általában főhadseregnek hívták .

Üdv. Egon

From: Emoke Greschik 
Sent: Monday, April 29, 2024 7:36 PM
To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu 
Subject: Re: [Grem] Az ánglius oroszlán mínusz 22 fokban a 700 méter magas hágón vezette diadalra a magyar csapatokat | hirado.hu

Édesapám, id. Greschik Gyula egy felvidéki levelezőlistára a Tibortól kapott cikkel együtt az alábbi rakciót 
küldte:
Szeetettel,
E /M


Kedves Lőcseiek!

Egy másik levelező kör tagja Puskás Tíbor barátunk küldte meg a branyiszkói csatáról (1849. február 5.) írt mellékelt közleményt (ld:https://hirado.hu/extra/tortenelem/cikk/). A  branyiszkói győzelemnek lőcsei és családi vonatkozású részét egészítem ki.

Az események leírása a közleményből - Lőcsére rövidítve:

".... Guyon február 5-én csontig hatoló, mínusz 22 fokos fagyban érkezett meg ... a Branyiszkó előtti Korotnokra. A terepet megszemlélve csak annyit mormogott az orra alatt angolul: „Vigyen el az ördög, ha nem megyek át rajta, s míg katonáit a helyi kocsmáros pálinkával traktálta, lediktálta győzelmi jelentését, csak az időt és a veszteséget hagyta üresen". 

".... Guyon a hegytetőn töltötte ki jelentésének üresen hagyott részeit és azonnal elküldte Görgeinek, aki azt a Lőcsén a nyomott hangulat eloszlatására rendezett táncmulatságon kapta meg. A bálnak azonnal vége szakadt, a hadtest még aznap éjjel útnak indult és másnap bevonult Eperjesre...."

A KIEGÉSZÍTÉS:

Görgei tábornok nem a táncmulatságon kapta meg a hírt hozó huszár jelentését.

Görgeinek február 5-re: két báli meghívója volt: Igló városa, ahonnan két nappal korábban űzték el a császáriakat, és Lőcse, még kételyek között. Görgeil barátjánál Steinhausz Rudolfnál szállt meg Mészáros utcai házában, igyekezett néhány napos lázas állapotából felépülni. Egyik báli meghívásnak sem tett eleget, de Lőcsén bizonyára beköszönt a bálozóknak. Guyon jelentését a Mészáros utcai ház bejárati terének a Dufahrt boltozatai alatt vette át .

*

Az elismert építőmester Steinhausz Rudolf (1815 – 1883)  jó barátja volt Görgeinek,  és feltétlen híve Kossuthnak. Tizenhárom gyermeke közül egyik lánya, Laura (1850 - 1941) dédnagyanyám volt. 

Másik lánya Berta (1863 - 1934) a múltat, a hazát és édesapját tisztelő személyiség volt.  A Lőcsén 1884-ben létrehozott Szepesmegyei Történeti Társult által 1909-ben alapított "Közlemények Szepes Vármegye Múltjából" című folyóiratban adta közre egykori feljegyzései alapján a családi vonatkozású visszaemlékezéseket.

Görgei a Mészáros utcai (ma 15. házszámú) ház utcai bejárata után jobbra lévő vendégszobában szállt meg.  Még lábadozott, nem vett részt a bálokon. Február 6-án hajnaltájt érkezett a hírvivő huszár, és olvasta el Görgei a győzelmi jelentést. Hamarosan indulásra kész volt, és ott a kapualjban ült fel lovára, és indult, hogy köszöntse a honvédeket.

St. Rudolf legfiatalabb fia László (1854 - 1908) ugyancsak építész lett, a Műemlékek Országos Bizottságának tagja, Steindl Imre barátja  és társa a Parlament épületének felépítésében. Mai szóhasználattal a "beruházás építtetőjének a mérnök-képviselője és az államkincstár felé a mű végelszámolója" volt.

A lőcsei Mészáros utcai ház ma Stejnhausz Rudolf egyenesági leszármazott tulajdonában van, és ad otthont a Szepesi Ház alapítványnak. 

Üdvözlettel

id. Greschik Gyula



     Vírusmentes.www.avg.com 



--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem


-- 
Ezt az e-mailt átvizsgálta az Avast AntiVirus szoftver.
www.avast.com
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20240430/3ce3af57/attachment.html>


További információk a(z) Grem levelezőlistáról