[Grem] Mentalitás Rákóczi szabadságharc vs 48 -s szabadságharc
Reinisch Egon
reinisch at t-online.hu
2023. Feb. 22., Sze, 08:50:49 CET
Laci kedvéért bemutatom mennyire a mentalitáson múlik időnként a harctéri győzelem vagy vereség :Hozzá kell tennem ezt az össze hasonlító történetet egyszer elmondtam egy 48- s konferencián is ahol hivatásos hadtörténészek sőt katonatiszt hadtörténészek is voltak és az egyikük kávészünetben odajött hozzám és külön gratulált .
Tehát a Rákóczi szabadság harc alatt a kurucoknak egyetlen nyíltmezei nagy csatát sem sikerült megnyerniük pedig volt olyan év amikor a kuruc sereg elérte a 70 ezer főt és a labancok csak 26 000-n voltak Magyarországon .
1849-ben viszont a tavaszi hadjáratban az alig több 50 000 fős “Főhadsereg “-nek nevezett honvéd főerők több csatában megverték és kiszorították az országból a 60 000 fős Habsburg főerőt .
A Habsburgok ugyanaz a család volt, az osztrákok osztrákok voltak a Habsburg haderőben szolgáló csehek ,horvátok ráczok lengyelek stb ugyanazok voltak (mondjuk vallonok 48-ban nem jöttek ) és mi őseink is magyarok voltak és 48- s magyar kormányzattal együtt működő nemzetiségek pl. szlovákok ugyanazok voltak .
Akkor még is mi változott meg ?Mitől lett a honvéd haderő csatavívó képessége Nyugat-európai szintű sőt a tüzérség alkalmazása átlagon felüli (mert bizony kevesebb csőszámmal az osztrákokhoz képest állandó honvéd tüzérségi fölény volt ,a bejövő oroszok már francia tüzéreket kerestek a foglyok között )?
Bizony a csaták megnyeréséhez szükséges (hogy Laci felvetéséhez idomulva fogalmazzak )mentalitást sikerült szinte kicserélni ! ! !
1703-1711 között a nemzet javarészt tanulatlan volt minden olyan alapismerethez képest ami a zárt rendben végig vitt csatához szükséges volt a kovás fegyverek szakszerű kezelésétől a precíz formációkban végrehajtott emberi együttműködésig .A paraszt katonák ösztönző erői is hiánya és a szokásaik miatt és főleg igazán képzett kiképző tisztek és tiszthelyettesek hiányában nem voltak képesek zárt rendben végig harcolni egy csatát .(nem beszélve a csata közbeni fosztogatásról )
Az a néhány XIV. Lajos által küldött gránátos és tüzér tiszt kiképzők azt mondták :”””Így nem fogtok győzni magyarok ha nem vagytok hajlandók fegyelmezetten előremenni és akár meghalni rendbontás nélkül !”””
A kis nemesek meg csak lovasságként voltak hajlandók harcolni “csak a kutya jár gyalog mondták” így csak egyébként RAGYOGÓ LOVASPORTYÁKRA voltak jók de fegyelmezett formációkban ők sem voltak képesek végi harcolni egy csatát ,Csak mai szóval aszimmetrikus harcra voltak képesek nagy lovas teljesítményű portya lecsapni a jóval gyengébb ellenfélre aztán egy kis zsákmány szerzés és utána piálás dinom- dánom három napig így a lovak is kipihenhették magukat .Ez a harcmodor időnként eredményes is volt de ahogy egyre több Habsburg csapat érkezett mert felszabadultak a spanyol örökösödési háborúból vége lett a kuruckodásnak .
És nem igazán képzett tábornokunk sem akiknek voltak hadi tapasztalatai az is lovassági volt illetve az idősebbeknek még volt végvári tapasztalata .
Hiába volt a Nagyságos Fejedelem igen művelt ő pontosan tudta mik kell csinálni de megfelelő létszámú és mentalitású társadalmi és katonai elit nélkül nem tudta kiképezni a kuruc sereget .(Ő a kuruc szót nem kedvelte mert mostoha apjának szedett vetett katonáira emlékeztette )
1848 ra viszont a magyar társadalmi rétegek java hajlandó volt tanulni szinte minden szinten ,Ebben önkéntelenül részt vett a Habsburg hadvezetés is hiszen a hatalmasra a 18. században hatalmasra duzzadt Habsburg seregben rengetek magyar csapatra és tisztre sőt tábornokra is szükség volt ,Mária Terézia korában többen bejutottak az Udvari Haditanácsba is (Pl . Hadik még elnök is volt és Siskovich tábornok ).
Pontosan erről szólt a reformkor ami érdemben sokkal előbb kezdődött mint ahogy tanultu .
Megkezdődött a magyar nyelv művelése ami kitért a hadtudományi szakszavak fordítására és divat lett a hadtudományi munkák magyarra fordítása .
48 –s tüzérséghez csak értelmiségieket hívtak be de még a papnövendékek is olyan jó matematika oktatást kaptak hogy egy nyári gyakorló lövészeten itt pesten nézőközönség előtt már jobban lőttek mint az öreg tüzér őrmesterek .
A honvéd tábornokaink egy része már a Mária Terézia Katonai Akadémián tanult .
Más lett a paraszt katonák ösztönzése is hiszen a jobbágy rendszer megszüntetésévé remény adott arra ,hogy a parasztok 44 % megkapja magyar termőterület 56 % t .
Így sikerült 48 –!9 az ami 1703-1711 ben hosszú évekig nem sikerült kiképezni az újoncokat és ők valódi katonák lettek igaz a Habsburg haderőből is örököltek őseink kb. 30 000 kiképzett katonát de a honvéd sereg legmagasabb létszáma elérte a 170 000 főt így a csapatok nagy része újonc volt .
És így lett olyan tábornokunk Görgei(a forradalom előtt Görgey ) személyében aki teljes mértékben egyenrangú ismeretekkel és képességekkel rendelkezett Mint az idősebb Moltke vagy akár Savoyai Jenő herceg sőt nyugodtan mondhatom Napóleon a maga idejében .Rövid pályafutása alatt alig vesztett csatát és még a reménytelen helyzetekből is sikerült kitörnie .
Szóval kedves Laci ahogy ennyit számít a mentalitás a csatanyerés tárgykörében .
Üdv. Egon
--
Ezt az e-mailt átvizsgálta az Avast AntiVirus szoftver.
www.avast.com
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20230222/fddb05e7/attachment.html>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról