[Grem] francia forradalom

Gy Greschik gy.greschik at teguec.com
2021. Okt. 7., Cs, 13:26:38 CEST


Utánakérdeztem: az alább emlegetett „jubilee year” magyarul „nagy elengedés éve” vagy „elengedés éve” és a Leviták könyvében kellene, hogy ismerős legyen.

Gy.

> From gy.greschik at teguec.com Thu Oct  7 12:40:31 2021
> Date: Thu, 7 Oct 2021 12:40:24 +0200 (CEST)
> From: Gy Greschik <gy.greschik at teguec.com>
> To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
> Subject: Re: [Grem] francia forradalom
> 
> Kedves Egon!
> 
> A gondolatok még távolabb is összeérnek.
> 
> Michael Hudson amerikai történész egyik fő állítása, hogy az országok/birodalmak politikai-jogi-pénzügyi rendje fenntarthatóságának feltétele az Ószövetségből is ismert (és akkortájt más helyeken is előforduló) rendszeres adósság amnesztia gyakorlata.  Eszerint minden valahanyadik (talán hetedik?) év -- angolul „jubille year” (elnézést, a fogalomról csak angolul olvastam) -- során a birodalom összes polgára közti adósságok egy nagy része elengedtetik.  Aki adós rabszolgaságba került, hazamehet, stb.  (Az elengedés bizonyos üzleti adósságokra nem vonatkozott, csak az életvitelhez szükséges kölcsönökre -- pl. valaki azért kapott gabonát ölcsön, mert nem volt mit vetnie mert az időjárás mindenét tönkretette.)
> 
> (Hudson szerint a Krisztusi példázatok egy részének az „ereje” is igazán ezen ókori gyakorlat ismeretében érthető meg.)
> 
> E nélkül a gyakorlat nélkül a társadalom annyira polarizálódik és a spekulációs tevékenység annyira megnő, hogy a rend fenntarthatatlanná válik.
> 
> Hudson szerint az államnak (uralkodónak) olyan erősnek kell lennie, hogy le tudja törni (kordában tudja tartani) a folyamatosan feltörekvő spekulációs vállalkozói tevékenységet, és azt hétévente (vagy más rendszerességgel) lenullázza.  A spekulációs/vállalkozói körök érdeke pedig az, hogy ne tartsa őket kordában senki.
> 
> A vállalkozói kezdeményezések keretek között tartása mi más, ha nem a jog és törvény erejének a próbája?  Itt értünk el, Egon, az általad említett gondolathoz -- de nemcsak a kapitalizmus, hanem minden emberi társadalom fogalomkörére általánosítva.
> 
> Üdv,
> 
> Gyuszi
> 
> ui. 
> A fentiek leírásával nem állítottam, hogy Hudsonnak (vagy neked, Egon) igazad volna.  Azt sem mondtam, hogy nincs igazatok.  És nem tettem le a garast semmiféle gazdaságirányítási vagy jogi rend, esetleg előtérhatalmi vagy háttérhatalmi törekvés ellen vagy mellett, sőt, a háttérhatalom létéről sem állítottam semmit.  Csupán egy gondolatot idéztem föl, amit rökönnak látok egy, a listán elhangzott gondolattal.
>


További információk a(z) Grem levelezőlistáról