[Grem] Név- és születésnapi ajándék klipp Egonnak és listának
Sziklay Levente
lsziklay at freemail.hu
2020. Sze. 3., Cs, 13:00:35 CEST
Kedves Tamás, Egon! Amit a klipp nem ábrázol, az a lengyel szárnyas huszárok különleges roham taktikája. Lépésben, lassan közeledtek, egymás mögötti sorokban, úgy, hogy minden több lovas egymás mögött sorakoztak fel (kb. 3 méteres közök), megvárták a szemben álló gyalogság - vagy lovasság - első sortüzét (60-100méter) Ez általában nagyrészt eredménytelen volt - a korabeli muskéták nem tudtak pontosan célozni. Az ellenséges sortűz után volt hely kikerülni az esetleges sebesült, halott embereket és lovakat, majd jött a teljes sorban felfejlődött lovasság rohama. Így megmaradt a a manőverező képességük is, gond nélkül meg tudtak fordulni, manőverezni, ha arra került sor. A hosszú tőr - amit említettél - 1,6m-es volt, és a nyeregkápán tartották. A kopjájuk is különleges volt - üreges. A nehézlovasság leáldozásának egyik oka az volt, hogy míg a lovassági lándzsa egykezes volt, addig a gyalogosok két kézzel hosszabb, kb. 5 méteres lándzsát tartottak a kezükben. A lengyel üreges kopja szilárdabb és hosszabb is volt, mint a tömör (kb.6m). kb.100-160-200 fős egységekben harcoltak. Egy huszárhoz általában 2 könnyűlovas és két csatlós tartozott - szintén lovasok.Minden huszárnak 3 vagy több lova volt. A félnehéz lovasok láncinget hordtak, volt reflexíjuk és tűzfegyverük is. 300 belőlök és 100 szárnyas huszár 10000 tatárt győzött le 1649-ben a hodów-i csatában (ezt hívják a lengyelek a Lengyel Thermopülének)
Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> írta:
>
Bocsánat Tamás ,de megint az történt ,hogy nem olvassuk el pontosan egymás írását ezért ide másolom hogy mit írtam:
"Védő eszközként rákfarkas sisakot és részleges vértet hordtak,a felszerelés részben török eredetű de tovább fejlesztett kelet európai jellegű."
Tehát hajszál pontosan fogalmaztam nem azt írtam hogy nyugati eredetű hanem ennek az ellenkezőjét, de valóban nem tértem ki a a részletekre pont azért a lenyel szárnyas huszárok több féle részleges vértet viselte.De ha a keresőbe beütöd a "lengyel szárnyas huszárok " címszót akkor magad is láthatod hogy sokkal inkább lemezvértet hordtak mint pikkely vértet.Vagy teljes lemez vértet vagy szegmentált lemezekből összeállított vértet. A "karacena" valóban ősi ázsiai eredetű vért volt az ázsiai szkíták és a hunok is ezt hordták ,de a lengyelek már inkább a lemezvértet viselték.A lengyel fél nehéz lovasság hordta inkább emlékeim szerint "karacenát" vagy a láncinget de az előfordul hogy a szárnyas huszárokat ezek közül egészítették ki és ilyenkor vegyes felszerelést hordtak.A tatár eredet persze igaz de a tatárok általában a török lovasságban voltak segédcsapatok .A Bécs ostromáról szóló filmben valóban látható a pikkely vért de ebben a filmben egyébként több jók egyenruha nem jó az osztrák muskétások ekkor már a később hagyományossá váló gyöngyszürke kabátot és fekete kalpagot sőt a legújabban felállított alakulatoknál megjelent a három szögletű kalpag.
Akkor most ki a huszár ki a vértes és ki a félnéhez lovasság ?
A lengyel szárnyas huszárok a 18- század elején már nehéz vértesnek számítottak volna mert a vért fokozatosan csökkent a lovas katonákon.Már Mátyás király korában is léteztek vért nélküli huszárok de ekkor még ők is kopját és tárcsa pajzsot viseltek félszeresük szinte csak abban különbözött a török könnyűlovasságtól hogy süveget és nem turbánt viseltek.Azok a zászlós urak akik jelentősebb pénz forrással rendelkezte viszont vérttel látták el a huszáraikat is.
A Rákóczi szabadságharc idején mér csak vértesek a CUIRASSIEREK hordtak vértet és sisakot először még a rákfarkas sisakot a divat miatt 18 század közepén szintén a háromszögletű kalpagot (de egyes alakulatoknál ebben fém betét volt )majd a napóleoni háborúk idején a jól ismert tarajos sisakot.
2020.09.03. 10:06 keltezéssel, Dr. Weinzierl Tamás írta:
>Köszönet Levente, jó volt a klip. Az Egon által elmondottakhoz annyit, hogy a lengyel „huszárok” páncélja nem nyugati, hanem elsősorban – a mai Ukrajna déli részét akkor uraló – tatár stílusú volt, ún. „karacéna”. Ez kb. féltenyérnyi pikkelyekből összeállított jószág, tényleg úgy néz ki, mintha halpikkelyek borítanák a harcos felsőtestét. A Wawel fegyvertárában látható néhány ezek közül, sőt egy olyan is, ami még a combokat is borította, mintha pikkely-nadrág lenne. Amúgy ez a „huszárság” a páncélzatát és a harcmodorát tekintve inkább nehézlovasság volt, mint a később általunk is ismert portyázó könnyűlovasság.
>
>A „huszárság” hátpáncéljára szerelt szárnyak enyhén szólva bizarr stílusúak, nem is értem, a közelharc sok mozgást kívánó őrületében ezeket a mozgást nagyon akadályozó firlefrancokat mi okból rendszeresítették. Persze állítólag a roham alkalmával olyan süvítő hangot adtak ki, amitől megrémült az ellenség, de egyébként egyáltalán nem volt praktikus a cucc.
>
>Még annyit: Kahlenbergnél a törökök – akik addig már majdnem bevették Bécset – stratégiai hibát vétettek: nem készült ún. kontravalláció, azaz árkokat és védműveket kizárólag az ostromlott város felé állítottak fel. A hátukat egy felmentő sereg ellen nem védték, így fordulhatott elő, hogy Sobieski és Lotharingiai Károly csapatai rázúdultak az oszmán táborra, és szétverték a Kara Musztafa nagyvezír által vezetett török sereget.
>
>Akiknek nem ez volt az egyetlen, meghatározó veresége. Visszavonultak ugyan, de ez a vereség nem volt katasztrofális. Az akkori budai pasát: Uzun Ibrahimot tette a nagyvezír bűnbakká, a győri táborban ki is végeztette.
>
>Viszont a fő stratégiai hibát akkor követték el a törökök, amikor az Érsekújvárt elhagyó török sereg Párkánynál vert hidat, és a Dunán való átkelés közben ütöttek rajtuk szintén Sobieski hadai. Na, ez a hiba több tízezer fős veszteséget eredményezett, a török hadjárat ott ért siralmas véget. A nagyvezír is megkapta a selyemzsinórt, 1683. karácsonyán, Belgrád alatt. Egyébként őérte kár, mert a Köprülü család (tehetséges, korábban több nagyvezírt is adó család) fogadott fiaként komoly eredményeket ért el a török államigazgatás, államirányítás reformjaiban.
>
>De ez már egy másik történet, még egyszer köszönet a kiváló klipért.
>
>ÜdW.Tamás
>
>From: Grem [mailto:grem-bounces at turul.kgk.uni-obuda.hu] On Behalf Of Reinisch Egon
>Sent: Wednesday, September 02, 2020 11:57 PM
>To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
>Subject: Re: [Grem] Név- és születésnapi ajándék klipp Egonnak és listának
>
>Köszönjük,Levente !
>A lengyel szárnyas huszárok kalenbergi rohama ! ! !
>A szárnyas huszárok fegyverzetéhez tartozott egy kopja egy szabja és egy pár keréklakatos pisztoly,és esetleg egy páncél szúró hosszú tőr.Felszerelésük szinte teljesen megyegyezett az 1600 évek közepén hadakozó magyar huszárok felszerelésével bár szárnyakat a magyar huszárok ritkán használtak de ha jól emlékszem előfordult.Védő eszközként rákfarkas sisakot és részleges vértet hordtak,a felszerelés részben török eredetű de tovább fejlesztett kelet európai jellegű.Később egész Nyugat Európában divat lett de érdekes módon nem igazan szervezett szerű alakulatok vették fel ezt a stílust hanem inkább az úgynevezett huszár tornák terjedtek el.Később mikor a huszároknál teljesen eltűnt a páncél egy ideig az európai nehéz vértesek vettek át a rákfarkas sisakot és az elől-hátul vértet azzal különbséggel hogy nem szablyát hanem egyenes pallóst használtak.
>A keréklakatos pisztoly ma már egy fantasztikusnak tűnő szerkezet de a gyújtása biztosabb volt mint a későbbi kovás gyújtó.A piritköves kakas fixen szorult rá a lefedett gyújtójuk előtt egy dörzskerékre amit egy rugó ellenében fell kellett húzni egy kis kulccsal mint egy órát.A ravasz meghúzásakor a dörzskerék megpörgött a serpenyő fedél felnyílt a gyújtójuk előtt és az ott lévő puskapor belobbant és elsült a pisztoly,ami persze elöltöltő volt és egylövetű.Aki elvesztette a felhúzó kulcsot az többet nem tudta használni a pisztolyt !Rendkívül drága volt csak elit egységek használták ,a gyalogosoknak maradt a kanócos muskéta.
>Üdv. Egon
>2020.09.02. 20:27 keltezéssel, Sziklay Levente írta:
>>
>>
>>Név- és születésnapi ajándék klipp Egonnak és listának
>>
>>Angol felirat
>>
>>
>>_______________________________________________Grem mailing listGrem at turul.kgk.uni-obuda.huhttp://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
>
>
>Mentes a vírusoktól. www.avast.com
>
>
> _______________________________________________ Grem mailing list Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Bocsánat Tamás ,de megint az történt ,hogy nem olvassuk el
pontosan egymás írását ezért ide másolom hogy mit írtam:
"Védő eszközként rákfarkas sisakot és részleges vértet hordtak,a
felszerelés részben török eredetű de tovább fejlesztett kelet
európai jellegű."
Tehát hajszál pontosan fogalmaztam nem azt írtam hogy nyugati
eredetű hanem ennek az ellenkezőjét, de valóban nem tértem ki a a
részletekre pont azért a lenyel szárnyas huszárok több féle
részleges vértet viselte.De ha a keresőbe beütöd a "lengyel
szárnyas huszárok " címszót akkor magad is láthatod hogy sokkal
inkább lemezvértet hordtak mint pikkely vértet.Vagy teljes lemez
vértet vagy szegmentált lemezekből összeállított vértet. A
"karacena" valóban ősi ázsiai eredetű vért volt az ázsiai szkíták
és a hunok is ezt hordták ,de a lengyelek már inkább a lemezvértet
viselték.A lengyel fél nehéz lovasság hordta inkább emlékeim
szerint "karacenát" vagy a láncinget de az előfordul hogy a
szárnyas huszárokat ezek közül egészítették ki és ilyenkor vegyes
felszerelést hordtak.A tatár eredet persze igaz de a tatárok
általában a török lovasságban voltak segédcsapatok .A Bécs
ostromáról szóló filmben valóban látható a pikkely vért de ebben a
filmben egyébként több jók egyenruha nem jó az osztrák
muskétások ekkor már a később hagyományossá váló gyöngyszürke
kabátot és fekete kalpagot sőt a legújabban felállított
alakulatoknál megjelent a három szögletű kalpag.
Akkor most ki a huszár ki a vértes és ki a félnéhez lovasság ?
A lengyel szárnyas huszárok a 18- század elején már nehéz
vértesnek számítottak volna mert a vért fokozatosan csökkent a
lovas katonákon.Már Mátyás király korában is léteztek vért nélküli
huszárok de ekkor még ők is kopját és tárcsa pajzsot viseltek
félszeresük szinte csak abban különbözött a török
könnyűlovasságtól hogy süveget és nem turbánt viseltek.Azok a
zászlós urak akik jelentősebb pénz forrással rendelkezte viszont
vérttel látták el a huszáraikat is.
A Rákóczi szabadságharc idején mér csak vértesek a CUIRASSIEREK
hordtak vértet és sisakot először még a rákfarkas sisakot a divat
miatt 18 század közepén szintén a háromszögletű kalpagot (de egyes
alakulatoknál ebben fém betét volt )majd a napóleoni háborúk
idején a jól ismert tarajos sisakot.
2020.09.03. 10:06 keltezéssel, Dr.
Weinzierl Tamás írta:
v\:* {behavior:url(#default#VML);}
o\:* {behavior:url(#default#VML);}
w\:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}
Köszönet
Levente, jó volt a klip. Az Egon által elmondottakhoz
annyit, hogy a lengyel „huszárok” páncélja nem nyugati,
hanem elsősorban – a mai Ukrajna déli részét akkor uraló –
tatár stílusú volt, ún. „karacéna”. Ez kb. féltenyérnyi
pikkelyekből összeállított jószág, tényleg úgy néz ki,
mintha halpikkelyek borítanák a harcos felsőtestét. A Wawel
fegyvertárában látható néhány ezek közül, sőt egy olyan is,
ami még a combokat is borította, mintha pikkely-nadrág
lenne. Amúgy ez a „huszárság” a páncélzatát és a harcmodorát
tekintve inkább nehézlovasság volt, mint a később általunk
is ismert portyázó könnyűlovasság.
A
„huszárság” hátpáncéljára szerelt szárnyak enyhén szólva
bizarr stílusúak, nem is értem, a közelharc sok mozgást
kívánó őrületében ezeket a mozgást nagyon akadályozó
firlefrancokat mi okból rendszeresítették. Persze állítólag
a roham alkalmával olyan süvítő hangot adtak ki, amitől
megrémült az ellenség, de egyébként egyáltalán nem volt
praktikus a cucc.
Még
annyit: Kahlenbergnél a törökök – akik addig már majdnem
bevették Bécset – stratégiai hibát vétettek: nem készült ún.
kontravalláció, azaz árkokat és védműveket kizárólag az
ostromlott város felé állítottak fel. A hátukat egy felmentő
sereg ellen nem védték, így fordulhatott elő, hogy Sobieski
és Lotharingiai Károly csapatai rázúdultak az oszmán
táborra, és szétverték a Kara Musztafa nagyvezír által
vezetett török sereget.
Akiknek
nem ez volt az egyetlen, meghatározó veresége.
Visszavonultak ugyan, de ez a vereség nem volt
katasztrofális. Az akkori budai pasát: Uzun Ibrahimot tette
a nagyvezír bűnbakká, a győri táborban ki is végeztette.
Viszont
a fő stratégiai hibát akkor követték el a törökök, amikor az
Érsekújvárt elhagyó török sereg Párkánynál vert hidat, és a
Dunán való átkelés közben ütöttek rajtuk szintén Sobieski
hadai. Na, ez a hiba több tízezer fős veszteséget
eredményezett, a török hadjárat ott ért siralmas véget. A
nagyvezír is megkapta a selyemzsinórt, 1683. karácsonyán,
Belgrád alatt. Egyébként őérte kár, mert a Köprülü család
(tehetséges, korábban több nagyvezírt is adó család)
fogadott fiaként komoly eredményeket ért el a török
államigazgatás, államirányítás reformjaiban.
De
ez már egy másik történet, még egyszer köszönet a kiváló
klipért.
ÜdW.Tamás
From:
Grem [mailto:grem-bounces at turul.kgk.uni-obuda.hu] On
Behalf Of Reinisch Egon
Sent: Wednesday, September 02, 2020 11:57 PM
To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] Név- és születésnapi ajándék
klipp Egonnak és listának
Köszönjük,Levente !
A lengyel szárnyas huszárok kalenbergi rohama ! ! !
A szárnyas huszárok fegyverzetéhez tartozott egy kopja egy
szabja és egy pár keréklakatos pisztoly,és esetleg egy páncél
szúró hosszú tőr.Felszerelésük szinte teljesen megyegyezett az
1600 évek közepén hadakozó magyar huszárok felszerelésével bár
szárnyakat a magyar huszárok ritkán használtak de ha jól
emlékszem előfordult.Védő eszközként rákfarkas sisakot és
részleges vértet hordtak,a felszerelés részben török eredetű
de tovább fejlesztett kelet európai jellegű.Később egész
Nyugat Európában divat lett de érdekes módon nem igazan
szervezett szerű alakulatok vették fel ezt a stílust hanem
inkább az úgynevezett huszár tornák terjedtek el.Később mikor
a huszároknál teljesen eltűnt a páncél egy ideig az európai
nehéz vértesek vettek át a rákfarkas sisakot és az elől-hátul
vértet azzal különbséggel hogy nem szablyát hanem egyenes
pallóst használtak.
A keréklakatos pisztoly ma már egy fantasztikusnak tűnő
szerkezet de a gyújtása biztosabb volt mint a későbbi kovás
gyújtó.A piritköves kakas fixen szorult rá a lefedett
gyújtójuk előtt egy dörzskerékre amit egy rugó ellenében fell
kellett húzni egy kis kulccsal mint egy órát.A ravasz
meghúzásakor a dörzskerék megpörgött a serpenyő fedél felnyílt
a gyújtójuk előtt és az ott lévő puskapor belobbant és elsült
a pisztoly,ami persze elöltöltő volt és egylövetű.Aki
elvesztette a felhúzó kulcsot az többet nem tudta használni a
pisztolyt !Rendkívül drága volt csak elit egységek használták
,a gyalogosoknak maradt a kanócos muskéta.
Üdv. Egon
2020.09.02. 20:27 keltezéssel, Sziklay
Levente írta:
Név- és születésnapi ajándék
klipp Egonnak és listának
Angol felirat
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Mentes
a vírusoktól. www.avast.com
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20200903/7512a617/attachment.html>
--------- következő rész ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: image001.jpg
Type: image/jpeg
Size: 350 bytes
Desc: nem elérhető
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20200903/7512a617/attachment.jpg>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról