[Grem] ismét a NAT / magyarnemzet.hu
Sziklay Levente
lsziklay at freemail.hu
2020. Már. 2., H, 11:08:06 CET
1990 után Dobos Krisztina és az új NAT kidolgozói több száz iskolában jártak, fórumot tartottak beszélgettek, volt interaktivitás, kölcsönös információcsere, valamint meggyőzés, as pedagógusok belevonása.2010-ben még Hoffmann Rózsa is tartott fórumokat, de már napokkal előbb írásban le kellett adni a kérdéseket, csak azokat lehetett feltenni, irányították a hozzászólásokat.Most az új NAT-ot először egy Csépa Valéria akadémikus vezette bizottság készítette el - egy gyökeres szemléletváltást jelentő elképzelés szerint mely szerint " oktatás tartalmának és a módszereinek is meg kell újulniuk'. A cél az volt, hogy " minden gyerek egyformán jó és használható tudáshoz juthasson, mindenki minőségi oktatást kapjon".Erről kikértek véleményeket, majd egy új csapat (kicsodák?) elkészítette a mostani verziót teljes titoktartás mellett.Senkit, még a Tudományos Akadémiát sem kérdeztetek meg Az MTA szívesen segítene a Nemzeti alaptantervben, de válaszokat nem kaptak. Az eredmény óraszám csökkentés és tananyag növelés lett, ami meg lett fejelve pár új tantárgy bevezetése pl. az informatika- és technikatananyag összeolvadásával létrejövő technológia és tervezés - NA ÉS KI FOGJA TANÍTANI (?!?) - valamint tárgyak megszüntetésével- így a mozgóképkultúra és médiaismeret már nem lesz (!!!) MINEK IS AZ...majd az eddig is benne lévő Wass Albert és a többi író fontosabb része lett, bekerült (szerintem is nagyon helyesen), de ez már csak a hab a tortán - arra jó viszont, hogy azzal lehessen védeni a védhetetlent, hogy kritizálókra rá lehet mondani, hogy Wass Albert miatt támadják
"Romhányi Beatrix" <t.romhanyi at gmail.com> írta:
>Köszönjük Köntös lelkész úrnak az egyértelmű iránymutatást. Mentes a vírusoktól. www.avast.com
> Emoke Greschik <greschem at gmail.com> ezt írta (időpont: 2020. márc. 1., V, 14:28):
>>Köntös László egyet nem értő véleménye a piaristák egyes tanárai általi állásfoglalásról:https://mandiner.hu/cikk/20200301_mitol_egyhazi_az_egyhazi_iskolakban_dolgozok_allasfoglalasaMitől egyházi az egyházi iskolákban dolgozók állásfoglalása?2020. március 1. 9:13
>>Köntös László
>>Reposzt.hu Talán nem ártana világossá tenni azt a sajátos világnézeti pozíciót, ami az egyházi iskolát egyházi iskolává teszi.„Egyházi iskolákban dolgozó pedagógusok állásfoglalást tettek közzé. Javaslom mindenkinek, alaposan olvassa el. Az állásfoglalás első benyomásra nagyon szimpatikus, számos igazságelemet tartalmaz. Éppen ezért élénk, támogató visszhangra is találhat, hiszen ki tagadhatná, hogy vannak elég súlyos problémák a magyar oktatásügyben (például teljesen helytálló az állásfoglalás azon megállapítása, hogy a pedagógusok bérezése megalázó. Az is, hogy nagyon magas a kötelező óraszám). Mégis, már megbocsássanak nekem a támogató pedagógusok és szimpatizánsok, az állásfoglalást inkább tekintem ellenzéki politikai terméknek, semmint kiegyensúlyozott kritikának. Azt is elmondom, miért.
>>1., Az állásfoglalást egyházi intézményekben dolgozó pedagógusok írták alá. Még jó, hogy ezt tudatják, mert különben ember nincs, aki a szövegből ráismerne valamiféle, egy egyházi iskolától elvárható karakteres világképre. Attól még egy iskola pedagógusa nem feltétlenül egyházias, hogy munkaadója valamely egyház. Egy egyházi iskola ideológiailag nem lehet semleges, különben mitől egyházi? Megfogalmazhatná tehát az egyházi iskolában dolgozó tanárok egy része a kritikus észrevételét is (nekem is lenne bőven ilyen), de ha már ilyen formában teszi, talán nem ártana világossá tenni azt a sajátos világnézeti pozíciót, ami az egyházi iskolát egyházi iskolává teszi.
>>2., Az állásfoglalás azt a benyomást kelti, mintha nem csak az egyházi, hanem az egész magyar pedagógustársadalomhoz szólna, hiszen úgynevezett „szakmai konszenzusra” szólít fel. Mint olvasható, „Mindenekelőtt széles körű megegyezésre van szükség az oktatás minden szereplőjének részvételével!” Ez igazán megható, mondhatnám, romantikus. Biztos, hogy egy egyházi iskolában dolgozó tanárnak „szakmai konszenzusra” kell jutnia az oktatás-nevelés minden szereplőjével? És mi van akkor, ha a különböző oktatásügyi koncepciók mögött olyan mély világnézeti szakadék tátong, hogy a konszenzus elvileg kizárt? És mi van akkor, ha nem önmagában az oktatásüggyel van az alapvető probléma, hanem a magyar társadalom mélységesen mély kulturális megosztottságával, amely óhatatlanul az oktatásügyben is lecsapódik? Az állásfoglalás jól látja, hogy „Az új Nemzeti Alaptanterv bevezetése és a kerettantervek megjelenése sokéves-évtizedes kérdéseket hozott újra felszínre.” De mintha a szöveg megfogalmazói nem lennének tudatában annak, hogy az oktatásügy nem eredője, hanem része egy sokkal átfogóbb és mélyebb világnézeti útkeresésnek.
>>3., A második pontban leírtak ékes példája az állásfoglalásnak ez a mondata: „Az iskola ügye elsősorban a ránk bízottakról, az ő teljes emberré fejlődésükről és az ezt segítő legjobb pedagógia megvalósításáról szól. Ők, a fiatalok veszítenek a legtöbbet, ha ezek a kérdések másodlagossá válnak az ideológiai elvárásokhoz, elvekhez, irányokhoz és politikai szándékokhoz képest.” Magyarán, ha jól értem, a pedagógiát meg kell szabadítani az „ideológiai elvárásoktól” és „politikai szándékoktól”, hogy a „legjobb pedagógia” megvalósulhasson. No és, miben áll a „legjobb pedagógia”? Arról nem szól az állásfoglalás. Nyilván legyen ideológiamentes és politikamentes. Mondják ezt egyházi iskolában dolgozó pedagógusok. Most nem tudom, ezek a tanárok ennyire naivak vagy ennyire rafináltak? Szerintem az utóbbi, még ha sokan lehetnek az aláírók közt olyanok is, akik tényleg tiszta jószándékból aláírtak, vagy akik szimpátiából támogatják az állásfoglalást, mert tényleg van gond az oktatásügyben, de közben nem vették észre, hogy politikailag manipulálták őket. Mintha bizony létezhetne ideológiamentes pedagógia, s mintha bizony ez az állásfoglalás maga lenne a színtiszta politikai függetlenség! Ráadásul még az a trükk is benne van, hogy azt a benyomást kelti, mintha az egyházi iskolák pedagógusai egytől egyig ellenzékiek, lennének. Nem azok. Ami nem azt jelenti, hogy az egyház oktatás mentes lenne minden feszültségtől, és az egyházi iskolák pedagógusai ájultan omolnának össze a mostani kormány minden oktatásügyi ötletétől.
>>4., S ez át is vezet az utolsó ponthoz. Az ennek az állásfoglalásnak a legnagyobb baja, hogy az oktatásügyet a magyar társadalom kulturális valóságától leválasztva kezeli, s úgy tesz, mintha a „szakmai konszenzus” hiánya onnan eredne, hogy nem sikerül ideológiamentes egyezségre jutni. Holott tudni való, hogy a napjainkra, s nem csak a magyar társadalomra jellemző kulturális küzdelem kitüntetett terepe épp az oktatásügy. Naná, hogy az, hiszen az iskola mégis csak a tudatipar alapintézménye. A mai Európában, s így nálunk is világképek csapnak össze, ami nyilván nem jó. De azt tudnia kell minden, főleg egyházi iskolában dolgozó pedagógusnak, hogy az oktatásügyben nem babra megy a játék. Például arról szól, hogy egyáltalán legyenek-e egyházi iskolák, avagy sem. Például arról szól, hogy a kereszténység milyen szerepet töltsön be a kultúrában. Például arról szól, hogy miféle világkép mentén lehet létrehozni az irodalmi és művészeti kánont.
>>Sajnálom, hogy erről az állásfoglalásról ezt kell mondanom. Még ha vannak is benne jó megállapítások, mégis csak masszív politikai és ideológiai töltete van az egész kezdeményezésnek. Amúgy pedig az ügy pikantériája, mi több, abszurd jellege abban van, hogy egyházi iskolák pedagógusai szólalnak itt meg. Azért szólalhatnak meg, mert vannak egyházi iskolák. Elég idős vagyok már ahhoz, hogy én ezt nem tekintem olyan magától értetődőnek. Talán mert emlékszem más oktatáspolitikára is, amely természetesen ideológiamentesnek tartotta önmagát.”
>>Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.
>>_______________________________________________
>>Grem mailing list
>>Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
>>http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
>Köszönjük Köntös lelkész úrnak az egyértelmű iránymutatást.
>
>
>Mentes a vírusoktól. www.avast.com
>
>
>Emoke Greschik greschem at gmail.com> ezt írta (időpont: 2020. márc. 1., V, 14:28):Köntös László egyet nem értő véleménye a piaristák egyes tanárai általi állásfoglalásról: https://mandiner.hu/cikk/20200301_mitol_egyhazi_az_egyhazi_iskolakban_dolgozok_allasfoglalasa
>Mitől egyházi az egyházi iskolákban dolgozók állásfoglalása?
> 2020. március 1. 9:13
>
>
> Köntös László
>
> Reposzt.hu
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
> Talán nem ártana világossá tenni azt a sajátos világnézeti pozíciót, ami az egyházi iskolát egyházi iskolává teszi.
>
>
>
>
>
>
> „Egyházi iskolákban dolgozó
>pedagógusok állásfoglalást tettek közzé. Javaslom mindenkinek, alaposan
>olvassa el. Az állásfoglalás első benyomásra nagyon szimpatikus, számos
>igazságelemet tartalmaz. Éppen ezért élénk, támogató visszhangra is
>találhat, hiszen ki tagadhatná, hogy vannak elég súlyos problémák a
>magyar oktatásügyben (például teljesen helytálló az állásfoglalás azon
>megállapítása, hogy a pedagógusok bérezése megalázó. Az is, hogy nagyon
>magas a kötelező óraszám). Mégis, már megbocsássanak nekem a támogató
>pedagógusok és szimpatizánsok, az állásfoglalást inkább tekintem
>ellenzéki politikai terméknek, semmint kiegyensúlyozott kritikának. Azt
>is elmondom, miért.
>
>1., Az állásfoglalást egyházi intézményekben dolgozó pedagógusok
>írták alá. Még jó, hogy ezt tudatják, mert különben ember nincs, aki a
>szövegből ráismerne valamiféle, egy egyházi iskolától elvárható
>karakteres világképre. Attól még egy iskola pedagógusa nem feltétlenül
>egyházias, hogy munkaadója valamely egyház. Egy egyházi iskola
>ideológiailag nem lehet semleges, különben mitől egyházi?
>Megfogalmazhatná tehát az egyházi iskolában dolgozó tanárok egy része a
>kritikus észrevételét is (nekem is lenne bőven ilyen), de ha már ilyen
>formában teszi, talán nem ártana világossá tenni azt a sajátos
>világnézeti pozíciót, ami az egyházi iskolát egyházi iskolává teszi.
>
>2., Az állásfoglalás azt a benyomást kelti, mintha nem csak az
>egyházi, hanem az egész magyar pedagógustársadalomhoz szólna, hiszen
>úgynevezett „szakmai konszenzusra” szólít fel. Mint olvasható,
>„Mindenekelőtt széles körű megegyezésre van szükség az oktatás minden
>szereplőjének részvételével!” Ez igazán megható, mondhatnám, romantikus.
> Biztos, hogy egy egyházi iskolában dolgozó tanárnak „szakmai
>konszenzusra” kell jutnia az oktatás-nevelés minden szereplőjével? És mi
> van akkor, ha a különböző oktatásügyi koncepciók mögött olyan mély
>világnézeti szakadék tátong, hogy a konszenzus elvileg kizárt? És mi van
> akkor, ha nem önmagában az oktatásüggyel van az alapvető probléma,
>hanem a magyar társadalom mélységesen mély kulturális megosztottságával,
> amely óhatatlanul az oktatásügyben is lecsapódik? Az állásfoglalás jól
>látja, hogy „Az új Nemzeti Alaptanterv bevezetése és a kerettantervek
>megjelenése sokéves-évtizedes kérdéseket hozott újra felszínre.” De
>mintha a szöveg megfogalmazói nem lennének tudatában annak, hogy az
>oktatásügy nem eredője, hanem része egy sokkal átfogóbb és mélyebb
>világnézeti útkeresésnek.
>
>3., A második pontban leírtak ékes példája az állásfoglalásnak ez a
>mondata: „Az iskola ügye elsősorban a ránk bízottakról, az ő teljes
>emberré fejlődésükről és az ezt segítő legjobb pedagógia
>megvalósításáról szól. Ők, a fiatalok veszítenek a legtöbbet, ha ezek a
>kérdések másodlagossá válnak az ideológiai elvárásokhoz, elvekhez,
>irányokhoz és politikai szándékokhoz képest.” Magyarán, ha jól értem, a
>pedagógiát meg kell szabadítani az „ideológiai elvárásoktól” és
>„politikai szándékoktól”, hogy a „legjobb pedagógia” megvalósulhasson.
>No és, miben áll a „legjobb pedagógia”? Arról nem szól az állásfoglalás.
> Nyilván legyen ideológiamentes és politikamentes. Mondják ezt egyházi
>iskolában dolgozó pedagógusok. Most nem tudom, ezek a tanárok ennyire
>naivak vagy ennyire rafináltak? Szerintem az utóbbi, még ha sokan
>lehetnek az aláírók közt olyanok is, akik tényleg tiszta jószándékból
>aláírtak, vagy akik szimpátiából támogatják az állásfoglalást, mert
>tényleg van gond az oktatásügyben, de közben nem vették észre, hogy
>politikailag manipulálták őket. Mintha bizony létezhetne ideológiamentes
> pedagógia, s mintha bizony ez az állásfoglalás maga lenne a színtiszta
>politikai függetlenség! Ráadásul még az a trükk is benne van, hogy azt a
> benyomást kelti, mintha az egyházi iskolák pedagógusai egytől egyig
>ellenzékiek, lennének. Nem azok. Ami nem azt jelenti, hogy az egyház
>oktatás mentes lenne minden feszültségtől, és az egyházi iskolák
>pedagógusai ájultan omolnának össze a mostani kormány minden oktatásügyi
> ötletétől.
>
>4., S ez át is vezet az utolsó ponthoz. Az ennek az állásfoglalásnak a
> legnagyobb baja, hogy az oktatásügyet a magyar társadalom kulturális
>valóságától leválasztva kezeli, s úgy tesz, mintha a „szakmai
>konszenzus” hiánya onnan eredne, hogy nem sikerül ideológiamentes
>egyezségre jutni. Holott tudni való, hogy a napjainkra, s nem csak a
>magyar társadalomra jellemző kulturális küzdelem kitüntetett terepe épp
>az oktatásügy. Naná, hogy az, hiszen az iskola mégis csak a tudatipar
>alapintézménye. A mai Európában, s így nálunk is világképek csapnak
>össze, ami nyilván nem jó. De azt tudnia kell minden, főleg egyházi
>iskolában dolgozó pedagógusnak, hogy az oktatásügyben nem babra megy a
>játék. Például arról szól, hogy egyáltalán legyenek-e egyházi iskolák,
>avagy sem. Például arról szól, hogy a kereszténység milyen szerepet
>töltsön be a kultúrában. Például arról szól, hogy miféle világkép mentén
> lehet létrehozni az irodalmi és művészeti kánont.
>
>Sajnálom, hogy erről az állásfoglalásról ezt kell mondanom. Még ha
>vannak is benne jó megállapítások, mégis csak masszív politikai és
>ideológiai töltete van az egész kezdeményezésnek. Amúgy pedig az ügy
>pikantériája, mi több, abszurd jellege abban van, hogy egyházi iskolák
>pedagógusai szólalnak itt meg. Azért szólalhatnak meg, mert vannak
>egyházi iskolák. Elég idős vagyok már ahhoz, hogy én ezt nem tekintem
>olyan magától értetődőnek. Talán mert emlékszem más oktatáspolitikára
>is, amely természetesen ideológiamentesnek tartotta önmagát.”
>
>Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.
>
>
>
>
>_______________________________________________
>Grem mailing list
>Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
>http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
>
>_______________________________________________
>Grem mailing list
>Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
>http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20200302/a9ca14a8/attachment.html>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról