[Grem] Scruton fenntartja a Soros-birodalomról, az iszlám veszélyéről, a homoszexualitás nem normalitásáról a véleményét
Sziklay Levente
lsziklay at freemail.hu
2019. Ápr. 12., P, 20:21:59 CEST
Kedves Mőci, többiek! Az érthetőség kedvéért egy kis kiegészítés: A New Statesman egy kommunista lap, melynek valamikor a bor rovatában írt Scruton - még a konzervatív fordulata előtt. Most interjút adott a lapnak, mely eltorzítva adta közre mondanivalóját. Ezért eltávolították egy fizetéssel nem járó tanácsadó bizottsági elnöki tisztségről - miután az interjú készítője twitteren leközölte Scruton állításait.A kontextus: A brexit válság miatt a konzervatív párt a szétesés küszöbén van. A Munkáspártot azzal vádolják, hogy eltűri az antiszemitizmust, illetve nem lép fel elég erőteljesen a saját antiszemita aktivistái ill. önkormányzati képviselői között. Ezért a toryk nem akartak támadási felületet adni és megfontolás nélkül léptek.A mandineren megjelent Scruton cikke. (A kiemelt első bekezdést félrefordították, kijavítottam). "Ami a Soros-birodalmat illeti, tudtommal én vagyok az egyetlen, aki valóban megpróbálta meggyőzni Orbán Viktort annak magyarországi jelenlétének elfogadásáról, különös tekintettel a CEU-ra. Nem jártam sikerrel, de az egy másik történet. " „Adtam egy interjút mostanában a New Statesmannek, azzal a feltételezéssel, hogy a lap, amibe korábban borkritikákat írtam, tisztelettel kezel engem, és munkatársa, George Eaton komolyan akar beszélgetni velem szellemi életemről. Nem először fordul elő, hogy be kell látnom, mekkora hiba a fiatal balosokat úgy kezelni, mintha felelős emberi lények volnának. Itt van rövid válaszom megjegyzéseim lelkiismeretlen, kontextusából kiragadott közlésére, amelyek közül némelyik arra szolgált csak, hogy gondolatbűnnel gyanúsítsanak meg és meggyőzzék a kormányt, hogy alkalmatlan vagyok arra bizottsági elnöki posztra, amellyel nemrég megbíztak.
Eaton megismétli azt a rágalmat, amely eredetileg parlamenti védettséget élvezve mondatott ki, hogy valamiféle zsidó összeesküvés-elméletet vallok magaménak. Itt van, amit ebben a beszédben mondtam (a nemzetállamról, a magyar akadémián) erről a témáról:
„A zsidó kisebbség (itt, Magyarországon), ami túlélte a náci megszállást, továbbra is üldöztetést szenvedett a kommunisták alatt, kétségtelenül tesz érte, hogy jelenléte látható legyen. A budapesti értelmiség jelentős része zsidó, és részint a Soros-birodalom hálózatához tartoznak. Ezekben a körökben sokan joggal viseltetnek gyanúval a nacionalizmussal kapcsolatban, a nacionalizmust a huszadik századi tragédiáinak egyik fő okának tartva, és nem különböztetve meg ezt a nacionalizmust attól a nemzeti lojalitástól, amelyet megvédtem ebben a beszédben. Ráadásul, mint a világ is tisztában van vele, az antiszemitizmus ma is jelen van a magyar társadalomban és politikában, és akadályt jelent a közösen vallott nemzeti lojalitás kialakulásában magyarok és zsidók között.”
Utólag nézve talán óvatosabban kellett volna fogalmaznom. A célom viszont az volt, hogy rámutassak, az antiszemitizmus témává vált Magyarországon, ami akadályozza a közös nemzeti lojalitást. Ami a Soros-birodalmat illeti, én vagyok az egyetlen, aki valóban megpróbálta meggyőzni Orbán Viktor e birodalom jelenlétének elfogadásáról Magyarországon, külön kiemelve a CEU-t. Nem jártam sikerrel, de ez más kérdés. Hozzá kell tennem, hogy nem vagyok sem ellensége, sem barátja Orbánnak, de ismerem őt azokból az időkből, amikor segítettem nekik egy szabadegyetemet létrehozni, még a kommunizmus alatt.
Amit azután Orbán tett, az az első lépés volt országa felszabadulása felé, és Soros György egyike volt azoknak, akik segítették őt. Szomorú Magyarországra nézve, hogy a két személyiség egymásnak esett, és hogy összeütközésük kapcsán feléledt az antiszemitizmus kísértete. Tekintve ugyanakkor, hogy mindkettő agresszív személyiség, mindez nem meglepő.
A többi rész nem velünk foglalkozik, ítt a link:
https://mandiner.hu/cikk/20190412_roger_scruton_elnezest_hogy_gondolkodom
Emoke Greschik <greschem at gmail.com> írta:
> Nem Scrutonnal van a baj, hanem a brit konzervatívokkalhttps://mandiner.hu/cikk/20190411_szilvay_gergely_scruton
>Írta: Szilvay Gergely A brit jobboldal folyamatosan adja fel évszázados nézetrendszerének bástyáit a baloldal nyomására. Most legfontosabb gondolkodójukat is beáldozták a buksisimogatás kedvéért.
> Kirúgta a brit kormány Roger Scrutont és elhatárolódott tőle – szól a friss hír.
>Hogy honnan rúgták ki? Roger Scruton 2018 novemberében lett a brit konzervatív kormányzat Building Better, Building Beautiful (Jobbat és szebbet építeni) nevű bizottságának vezetője. Munkájáért nem járt javadalmazás. Innen bocsátották most el.
>S hogy miért? Mert a New Statesmannek megerősítette mindazt, amit korábban is gondolt, és sosem rejtette véka alá. Mondandója lényege annyi, hogy
>most is azt gondolja, amit eddig, és nem vonja vissza korábbi álláspontját.Azaz mindazt, ami miatt az antiszemita és szélsőbalos botrányoktól hangos brit Munkáspárt már kinevezésekor ki akarta rúgatni, mert Soros-birodalomról, az iszlamofóbiáról mint propagandaszóról és a homoszexualitás „nem normális” voltáról beszélt. (Scruton egyébként a homoszexualitás kérdését is elemzi Sexual Desire – A Philosophical Investigation című, igen érdekes munkájában, bár később az ebben kifejtettekhez képest változott az álláspontja.)
>Scruton most a New Statesmanben erősítette meg mondandóját: „Aki szerint nincs Soros-birodalom Magyarországon, az nem vette figyelembe tényeket”. „A magyarok rendkívül megrettentek a közel-keleti hatalmas muszlim törzsek hirtelen inváziójától.” A brit filozófus egyúttal „nonszensznek” nevezte az Orbán Viktorral szembeni antiszemitizmus-vádakat.
>Nos, nézzük. A brit kormány tehát kirúg egy esztéta-filozófust, egyben a kortárs konzervatív gondolkodás doyenjét egy általa ingyen végzett, mondhatni, közszolgálati munkából amiatt a véleménye miatt, amelyet már kinevezése előtt is hangoztatott. Kétlem, hogy ne tudták volna akkor is, mit gondol, hiszen Scruton ismert személyiség, és nem hiába kérték föl az építészeti bizottság vezetésére – tekintve, hogy Scruton, aki eredetileg mégiscsak esztéta, sokat írt építészetről és határozott véleménye is van a régi idők és a mai kor építészetéről, ízléséről, minőségéről.
>A brit kormány egyszerűen beadta a derekát az ellenzékének: nem vállalja fel tovább a nemzet és saját politikai oldalának veterán, fajsúlyos gondolkodóját.
>Talán már akkor berezeltek, amikor a Munkáspárt támadni kezdte Scrutont.
>De mi köze van az építészetnek ahhoz, hogy Scruton mit gondol Sorosról, Orbánról és a bevándorlókról? Ez pont olyan, mint amikor a Google alkalmazottai tiltakoznak, amiért fejlesztési tanácsadónak felvették az amerikai jobboldali Heritage Foundation elnökét, Kay Coles James-t, majd az alkalmazottak tiltakoztak, hogy ők nem akarnak transzfób nőt látni a Google tanácsadói között. Bár hogy éppen Kay miként avatkozhatott volna be transzügyekbe a gigavállalat Advanced Technology External Advisory Counciljában (kb. a Fejlett Technológia Külső Tanácsa), az rejtély marad.
>És: miért is vállalhatatlan vélemény az, ha valaki megvédi Orbánt az antiszemitizmus vádjától, pont Soros ügyében?
>A hazai és nemzetközi baloldal nem bír leszállni erről a témáról, holott Soros Györgyöt az amerikai jobboldalon is utálják, ahogy az amerikai és izraeli zsidóság és képviselőik egy jelentős része sem szereti őt Izrael-ellenessége miatt. Sorost és közéleti tevékenységét természetesen lehet kritizálni, függetlenül attól, hogy zsidó-e vagy sem.Erről Rachel Ehrenfeld is beszélt a Mandinernek (Rachel Ehrenfeld: Imádom a Soros-plakátokat!). Hogy valaki Soros intézményhálózatát éppenséggel „birodalomnak” nevezi, az nem összeesküvés-elmélet, hanem egy szimplán szubjektív szóhasználat, olyan, mintha bármelyik „cégbirodalomról” beszélnénk. Emellett lehet erősnek tartani a bevándorló muszlimok „hordának” nevezését, de ettől még Scruton bevándorlásügyi véleményének lényege nem különbözik a főáramú jobboldali állásponttól.
>Roger Scruton arról is beszélt: szerinte Kínában „robotokat csinálnak a saját embereikből... minden kínai egy másolata egy másiknak, és ez nagyon ijesztő”. Balról ezt a kijelentését is felhánytorgatják, csak hát nem érthető, miért. Hírek sora szól arról, hogyan próbálja egy embereket értékelő, fel- és lepontozó digitális rendszerbe szorítani egész társadalmát a kínai vezetés. Nem beszélve a hagyományos antiindividualista kínai társadalmi valóságról, amit aztán jól kiaknáz a kommunista vezetés is a mai céljaira. Még szép, hogy egy szabadság-elvű nyugati gondolkodó ezt elítéli és kritikusan nyilatkozik róla.
>
>Olvassa el ezt is! Rachel Ehrenfeld: Az Orbán-kormány Soros-plakátjai nem antiszemiták
>Miért kellett akkor kirúgni Sir Rogert egy főleg esztétikai ügyekkel foglalkozó bizottság társadalmi munkában vállalt vezetői posztjáról?
>Talán azért, mert a toryknál is megfelelési kényszer van a baloldal felé. A mai toryknak már nem sok közük van a konzervativizmushoz, csak az egyre szélsőségesebbe baloldal felé tolódó Munkáspárttól sasszéznak oldalazva, de ugyanabba az irányba. Sajnálatos, de a brit konzervatív főáram a legtöbb kulturális-társadalmi ügyben beadta a derekát a baloldalnak. Talán kicsit kapitalistábbak és ennyi.
>Nem Scrutonnal van itt baj, hanem a brit Konzervatív Párttal,ami, úgy látszik, a Brexit-válsággal párhuzamosan identitásválságot is átél. Meg persze vezetési és politikai válságot is - erről is kifejtette persze véleményét Scruton. Hihetetlen, hogy 2010-es újbóli hatalomra kerülésük óta milyen önsorsrontó, önmagát politikailag és eszmeileg leszalámizó tevékenységbe és lejtmenetbe kapcsolt ez az egykor tiszteletre méltó, patinás párt.
>Ideje lenne, hogy a toryk visszataláljanak gyökereikhez, és a mind jellegtelenebb centrumpolitika helyett végre újra markáns jobboldali politikát csináljanak. A langyosak ki lesznek köpve.
>Lehet egyes szavakon, megfogalmazási módokon vitatkozni - amiket azonban pont az angolszász gyökerű véleményszabadság elvének kellene védenie, de ettől még Roger Scruton életműve maradandó. Az egyik első és az egyik legnagyobb hatású, ma élő konzervatív gondolkodó ő, aki szembeszállt a '68-asok törekvéseivel.
>A mindennapos sajtónyilatkozatok eltűnnek a süllyesztőben, a könyvei viszont a polcainkon maradnak. Talán majd egyszer egy öntudatosabb tory nemzedék olvasni is fogja őket.
> Mentes a vírusoktól. www.avast.com
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
> Nem Scrutonnal van a baj, hanem a brit konzervatívokkal
> https://mandiner.hu/cikk/20190411_szilvay_gergely_scruton
> Írta: Szilvay Gergely
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
> A brit jobboldal folyamatosan adja fel évszázados
>nézetrendszerének bástyáit a baloldal nyomására. Most legfontosabb
>gondolkodójukat is beáldozták a buksisimogatás kedvéért.
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
> Kirúgta a brit kormány Roger Scrutont és elhatárolódott tőle – szól a friss hír.
>
>Hogy honnan rúgták ki? Roger Scruton 2018 novemberében lett a brit
>konzervatív kormányzat Building Better, Building Beautiful (Jobbat és
>szebbet építeni) nevű bizottságának vezetője. Munkájáért nem járt
>javadalmazás. Innen bocsátották most el.
>
>S hogy miért? Mert a New Statesmannek megerősítette mindazt, amit korábban is gondolt, és sosem rejtette véka alá. Mondandója lényege annyi, hogy
>
>most is azt gondolja, amit eddig, és nem vonja vissza korábbi álláspontját.
>
>Azaz mindazt, ami miatt az antiszemita és szélsőbalos botrányoktól
>hangos brit Munkáspárt már kinevezésekor ki akarta rúgatni, mert
>Soros-birodalomról, az iszlamofóbiáról mint propagandaszóról és a
>homoszexualitás „nem normális” voltáról beszélt. (Scruton egyébként a homoszexualitás kérdését is elemzi Sexual Desire – A Philosophical Investigation című, igen érdekes munkájában, bár később az ebben kifejtettekhez képest változott az álláspontja.)
>
>Scruton most a New Statesmanben erősítette meg mondandóját:
> „Aki szerint nincs Soros-birodalom Magyarországon, az nem vette
>figyelembe tényeket”. „A magyarok rendkívül megrettentek a közel-keleti
>hatalmas muszlim törzsek hirtelen inváziójától.” A brit filozófus egyúttal „nonszensznek” nevezte az Orbán Viktorral szembeni antiszemitizmus-vádakat.
>
>Nos, nézzük. A brit kormány tehát kirúg egy esztéta-filozófust,
>egyben a kortárs konzervatív gondolkodás doyenjét egy általa ingyen
>végzett, mondhatni, közszolgálati munkából amiatt a véleménye miatt,
>amelyet már kinevezése előtt is hangoztatott. Kétlem, hogy ne tudták
>volna akkor is, mit gondol, hiszen Scruton ismert személyiség, és nem
>hiába kérték föl az építészeti bizottság vezetésére – tekintve, hogy
>Scruton, aki eredetileg mégiscsak esztéta, sokat írt építészetről és
>határozott véleménye is van a régi idők és a mai kor építészetéről,
>ízléséről, minőségéről.
>
>A brit kormány egyszerűen beadta a derekát az ellenzékének: nem vállalja fel tovább a nemzet és saját politikai oldalának veterán, fajsúlyos gondolkodóját.
>
>Talán már akkor berezeltek, amikor a Munkáspárt támadni kezdte Scrutont.
>
>De mi köze van az építészetnek ahhoz, hogy Scruton mit gondol
>Sorosról, Orbánról és a bevándorlókról? Ez pont olyan, mint amikor a
>Google alkalmazottai tiltakoznak, amiért fejlesztési tanácsadónak
>felvették az amerikai jobboldali Heritage Foundation elnökét, Kay Coles
>James-t, majd az alkalmazottak tiltakoztak, hogy ők nem akarnak
>transzfób nőt látni a Google tanácsadói között. Bár hogy éppen Kay
>miként avatkozhatott volna be transzügyekbe a gigavállalat Advanced
>Technology External Advisory Counciljában (kb. a Fejlett Technológia
>Külső Tanácsa), az rejtély marad.
>
>És: miért is vállalhatatlan vélemény az, ha valaki megvédi Orbánt az antiszemitizmus vádjától, pont Soros ügyében?
>
>A hazai és nemzetközi baloldal nem bír leszállni erről a témáról, holott Soros Györgyöt az amerikai jobboldalon is utálják, ahogy az
>amerikai és izraeli zsidóság és képviselőik egy jelentős része sem
>szereti őt Izrael-ellenessége miatt. Sorost és közéleti tevékenységét
>természetesen lehet kritizálni, függetlenül attól, hogy zsidó-e vagy
>sem.
>
>Erről Rachel Ehrenfeld is beszélt a Mandinernek (Rachel Ehrenfeld: Imádom a Soros-plakátokat!).
> Hogy valaki Soros intézményhálózatát éppenséggel „birodalomnak” nevezi,
> az nem összeesküvés-elmélet, hanem egy szimplán
>szubjektív szóhasználat, olyan, mintha bármelyik „cégbirodalomról”
>beszélnénk. Emellett lehet erősnek tartani a bevándorló muszlimok „hordának” nevezését, de ettől még Scruton bevándorlásügyi véleményének lényege nem különbözik a főáramú jobboldali állásponttól.
>
>Roger Scruton arról is beszélt: szerinte Kínában „robotokat csinálnak a saját embereikből... minden kínai egy másolata egy másiknak, és ez nagyon ijesztő”. Balról ezt a kijelentését is felhánytorgatják, csak hát nem érthető, miért. Hírek sora
> szól arról, hogyan próbálja egy embereket értékelő, fel- és lepontozó
>digitális rendszerbe szorítani egész társadalmát a kínai vezetés. Nem
>beszélve a hagyományos antiindividualista kínai társadalmi valóságról,
>amit aztán jól kiaknáz a kommunista vezetés is a mai céljaira. Még szép,
> hogy egy szabadság-elvű nyugati gondolkodó ezt elítéli és kritikusan
>nyilatkozik róla.
>
>
>
>Olvassa el ezt is! Rachel Ehrenfeld: Az Orbán-kormány Soros-plakátjai nem antiszemiták
>
>
>
>Miért kellett akkor kirúgni Sir Rogert egy főleg esztétikai ügyekkel
>foglalkozó bizottság társadalmi munkában vállalt vezetői posztjáról?
>
>Talán azért, mert a toryknál is megfelelési kényszer van a baloldal
>felé. A mai toryknak már nem sok közük van a konzervativizmushoz, csak
>az egyre szélsőségesebbe baloldal felé tolódó Munkáspárttól sasszéznak
>oldalazva, de ugyanabba az irányba. Sajnálatos, de a brit konzervatív
>főáram a legtöbb kulturális-társadalmi ügyben beadta a derekát a
>baloldalnak. Talán kicsit kapitalistábbak és ennyi.
>
>Nem Scrutonnal van itt baj, hanem a brit Konzervatív Párttal,
>
>ami, úgy látszik, a Brexit-válsággal párhuzamosan identitásválságot
>is átél. Meg persze vezetési és politikai válságot is - erről is
>kifejtette persze véleményét Scruton. Hihetetlen, hogy 2010-es újbóli
>hatalomra kerülésük óta milyen önsorsrontó, önmagát politikailag és
>eszmeileg leszalámizó tevékenységbe és lejtmenetbe kapcsolt ez az egykor
> tiszteletre méltó, patinás párt.
>
>Ideje lenne, hogy a toryk visszataláljanak gyökereikhez, és a mind
>jellegtelenebb centrumpolitika helyett végre újra markáns jobboldali
>politikát csináljanak. A langyosak ki lesznek köpve.
>
>Lehet egyes szavakon, megfogalmazási módokon vitatkozni - amiket
>azonban pont az angolszász gyökerű véleményszabadság elvének kellene
>védenie, de ettől még Roger Scruton életműve maradandó. Az egyik első és
> az egyik legnagyobb hatású, ma élő konzervatív gondolkodó ő, aki
>szembeszállt a '68-asok törekvéseivel.
>
>A mindennapos sajtónyilatkozatok eltűnnek a süllyesztőben, a könyvei
>viszont a polcainkon maradnak. Talán majd egyszer egy öntudatosabb tory
>nemzedék olvasni is fogja őket.
>
>
>
>
>
>
>Mentes a vírusoktól. www.avast.com
>
>
>
>_______________________________________________
>Grem mailing list
>Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
>http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20190412/e2749a03/attachment.html>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról