[Grem] Kiderült miért vállalunk gyereket ... (felmérés)

Nakazawa Piroska pnakazawa at yahoo.com
2014. Már. 15., Szo, 17:53:27 CET


Hát igen, ezt így kellett volna csinálni nálunk is, de lehet,hogy akkor most nem lennének gyerekeink. :-(

Az iPad készülékemről küldve

2014.03.15. dátummal, 15:43 időpontban Emoke Greschik <greschem at gmail.com> írta:

> Kiderült miért vállalunk gyereket
> 
> http://csaladhalo.hu/cikk/hatter/kiderult-miert-vallalunk-gyereket
> 
> 2014. 03. 14. 07:39
> 
> 
> 
> Jó párkapcsolat, a gyermekekkel otthon nem maradó szülő magasabb jövedelme, valamint a gyes/gyed utáni biztos munkahely – ezek szükségesek ahhoz, hogy a magyarok újabb gyermek vállalására adják a fejüket.
> 
> 
> Mint arról korábban beszámoltunk, közös kutatást indított még az év elején az ERGO Európai Regionális Szervezet és a Növekvő Hold Alapítvány.
> 
> Arra voltak kíváncsiak, vajon mi ösztönzi, mi gátolja a második, harmadik, többedik gyermek vállalását ma Magyarországon és melyek azok a tényezők, amelyek a munka és a család összeegyeztetését elősegítik.
> 
> A felmérés eredményeit nemrég publikálták, ezek összesen 918 tizenkét év alatti gyermeket nevelő szülő válaszain alapulnak.
> 
> A lényeg, hogy a gyermekvállaláshoz
> 
> - párkapcsolati biztonság
> - egzisztenciális biztonság
> - a munka és a családi élet jobb összeegyeztethetősége
> - atipikus foglalkoztatási formák
> - rugalmasabb gyermekintézmények
> szükségeltetnek a válaszadók szerint.
> 
> Mi kell ahhoz, hogy valaki újabb gyermeket vállaljon?
> 
> A válaszolók 76 százaléka szerint ez a stabil párkapcsolat függvénye. 66 százalékuk szerint közel ugyanilyen fontos a gyermekekkel otthon nem maradó szülő magasabb jövedelme, valamint a gyes/gyed utáni biztos munkahely (65%).
> 
> Terveznek-e gyereket a magyarok?
> 
> Persze ennek fényében a legfontosabb kérdés, vajon terveznek-e a magyarok gyermeket? Ebből a diagramból kiderül:
> 
> 
> 
> 
> Látszik, hogy a közel hasonló arányú a gyermeket tervezők és nem tervezők aránya, meghatározó ugyanakkor a bizonytalanoké (22%).
> 
> Mivel lehet őket meggyőzni?
> 
> A magasabb összegű gyedet és gyest a válaszadók 37 illetve 41 százaléka jelölte meg pozitív ösztönzőként.
> 
> A jövedelmi viszonyokra vetítve kiderült, hogy elsősorban a közepesen kereső családok számára fontos a gyermeknevelési ellátások összege, a nagyon alacsony és a nagyon magas jövedelemmel bíró családoknál nem motiváló tényező.
> 
> A válaszadók közül azok, akik még biztosan szeretnének gyermeket a testvérkapcsolatok jelentőségét (42%), a több gyermek, nagyobb család utáni vágyat (25%), a gyermek és a család értékét (24%), valamint az otthonról hozott minták szerepét (18%) emelték ki. A testvérkapcsolatokat részben a gyermekek szocializációja, fejlődése szempontjából tartják fontosnak, részben azért, hogy felnőttkorukban a testvérek tudjanak egymásra támaszkodni, egymást segíteni, ha a szülők már nem lesznek.
> 
> Mi ösztönözheti a gyermekvállalást?
> 
> —    Biztos munkahely, ahová visszatérhet: 65% / 14%
> —    Magasabb jövedelem a másik szülőnél: 66% / 13%
> —    Biztos párkapcsolat: 76% / 12%
> Sokan fontosnak tartanák a családi, családon belüli változásokat is:
> 
> —    Párja jobban bekapcsolódna a gyereknevelésbe: 25% / 28%
> —    Párja jobban bekapcsolódna a háztartásba: 18% / 32%
> —    Több rokoni segítség: 30% / 29%
> —    Több fizetett segítség:  26% / 36%
> A felmérésben részt vevőknek nagyon kis, mindössze 8 százaléka gondolja ösztönző erőnek a gyermek nemének megválasztását, 79 százalékukat ez nem érdekli.
> 
> 
> 
> 
> 
> Az anyagiak és a korunk miatt nem vállalunk gyereket
> 
> A gyermeket már biztosan nem vállalók legnagyobb gátként az anyagi okokat (41%), és az életkort (28%) jelölték meg, valamint azt, hogy eljutottak fizikai és lelki teherbírásuk határára (20%).
> 
> Érdekes, hogy az anyagi okok között nem a létbizonytalanság szerepel az első helyen, hanem az az indok, hogy a szülők szeretnének minden megadni a meglévő gyerekeknek, illetve azt gondolják, hogy több gyermek taníttatását, életkezdését már nem tudnák finanszírozni. A válaszadók 18%-a pedig azért nem tervez több gyermeket, mert elérték a tervezett gyermekek számát.
> 
>  
> 
> 
> 
> 
> A felmérésben külön rákérdeztek, melyek azok a megoldások, amelyekkel összeegyeztethetőbbé válna a családi élet és a munka.
> 
> Nem meglepő, hogy a részmunkaidős, atipikus foglalkoztatási formákat preferálnák a legtöbben (mintegy 76%), de sokan javítanának a gyermekfelügyelet rendszerén, például a bölcsődék, óvodák nyitva tartását a munkaidőhöz alakítanák.
> 
> A szöveges válaszokban – emelték ki külön a felmérést végzők - visszatérő elem volt a megértőbb, a családosakat jobban támogató munkahelyek, munkáltatók, ill. társadalom iránti igény.
> 
> A gyermekfelügyelettel kapcsolatban látható, hogy a szülők nagy része az intézményekre számít: a gyermekek 38%-a óvodában, 23%-uk bölcsődében, 5%-uk családi napköziben van, amíg a szülők dolgoznak. 15%-ukra vigyáznak a nagyszülők és csak 2%-ukra bébiszitter. 
> 
> Arra a kérdése, hogy be tudnák-e vagy tudták-e adni bölcsődébe gyermeküket, a szülők 36%-a válaszolta azt, hogy van elegendő férőhely, amely jelentős növekedés 2009-hez képest, amikor mindössze a válaszadók 5%-a látta így a helyzetet.
> 
> 
> 
>  
> 
> Használt-e a gyed extra?
> 
> A munkahellyel kapcsolatos kérdésekre adott válaszokból kiderül, 38%-a megkérdezetteknek vissza tudott vagy tud térni a korábbi munkahelyére, 25%-uknak kell új állást keresnie. A résztvevők 35%-a úgy ítélte meg, hogy nagyon nehezen vagy nehezen talált vagy találna új állást, 38% úgy, hogy könnyen vagy nagyon könnyen, míg a közepes nehézségi fokot 26% jelölte be. A Növekvő Hold Alapítvány 2009-es hasonló kutatásában még a megkérdezettek 75%-a vélte úgy, hogy nehezen vagy nagyon nehezen találna munkát.
> 
> Gyed mellett, a gyermek 1-2 éves kora között 15% vállalt vagy vállalna biztosan kiegészítő munkát, 14% még nem döntötte el. A kiegészítő munkát nem vállalók 31%-a szerint a gyermeknek szüksége van az édesanyja osztatlan figyelmére 3 éves koráig, 30%-uk nem talált vagy találna ilyen munkát, 24% pedig nem tudja megoldani az ehhez szükséges időszakos, rugalmas gyermekfelügyeletet.
> 
> _______________________________________________
> Grem mailing list
> Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
> http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20140315/d791ad04/attachment.html 


További információk a(z) Grem levelezőlistáról