[Grem] Itt, a béke szigetén / Bencsik András (Demokrata)

Reinisch Egon reinisch at t-online.hu
2024. Május. 30., Cs, 07:51:10 CEST


Megint nem megy a töri :a Szovjetunióval szembeni hadiállapot bejelentésével kapcsolatban semmilyen német vagy esetleg olasz nyomás nem volt .Sőt Hitler 41 –ben még kifejezetten távol akarta tartani Magyarországot a hadba lépestől nehogy Horthy újabb területi követelésekkel lépjen fel ami egyébként a magyar hadba lépés után be is következett .

Tisza István sajnálatos módon nem a háborút ellenezte alapvetően hiszen Szerbia fegyveres megregulázásával  egyet értett hanem az időpontot nem tartotta megfelelőek elsősorban a névleg szövetséges Románia hozzáállása miatt .Előzőleg a Balkán háborúk során már ő is támogatta a hadüzenet átadást Szerbiának akkor II. Vilmos állította le a K.u K. Monarchiát .Tisza végül is azért egyezett bele a demars (nem volt ultimátum ) átadásába mert ha ez nem történik meg szerinte is szerte foszlott volna a Monarchia és ezen belül a Magyar Király Balkán érdekszféra politikája és a Monarchia nagyhatalmi imázsa .Tisza azt nem ismerte fel amit pl. Ferenc Ferdinánd folyton hangoztatott hogy sok nemzetiségű Monarchia egy totális erőbevetésű háborút nem élne túl , de pont Ferenc Ferdinándot lett merénylet áldozata így ebből a szempontból pont a józan észt sikerült lelőni .


Párhuzamok igenis állíthatók a régi nagy konfliktusok és a mostani ukrán háborúval kapcsolatban ezek azonban csak részlegesek teljes párhuzam nem áll fen .

Az egyik legfontosabb párhuzam az az hogy III. Iván óta (Ő támadta meg először Litvániát )Oroszország  vagy hódit vagy kap egy pofont  és leáll visszavonul de a leállás nem valódi béke csak erőgyűjtés a együtt működés sem valódi más államokkal csal a figyelem elterelését szolgálja lásd Putyin politikáját .

A NATO Európában valóban a békére kiszült hiszen jelentősen leépítette mind a hagyományos fegyver és lőszer gyártást mint az atom fegyver gyártást .1993 és 2022 között  pl . az USA nem fejlesztett ki új atomfegyvert vagy töltet hordozott míg Putyin szuperszonikus ,nukleáris meghajtású rakétákat és világ pusztító atom töltetű dron torpedókkal felszerelt Belgorod tenger alattjárót is fejlesztett némelyiket már hadrendbe is állított .

Az Osztrák Magyar Monarchia lőszergyártó kapacitása az első világ háború végére nagyobb volt mit ma az egész NATO –e .



Magyarázó megjegyzés:Demars: diplomáciai eljárás ,vagy akár határidős jegyzék amely viszont  nem tartalmaz konkrétan megfogalmazott megtorló intézkedés kilátásba helyezését ha demarsot megkapó fél nem teljesíti a követelést .
Ultimátum :ez már tartalmazza a megtorló intézkedést pl . hadüzenetet vagyis a hadi állapot bejelentését .

Szerbia 1914 demarsot kapott és nem ultimátumot így bizonyos mértékig Pasics miniszterelnök át lett verve még reménykedhetett abban hogy ha nem tejesíti az összes követelést akkor sem lesz hadüzenet .A K.u K. szerbiai  nagykövete szigorú utasítást kapott arra hogy a demars átadásakor ne is említse a szerbeknek az ultimátum szót .

E.






From: Emoke Greschik 
Sent: Wednesday, May 29, 2024 5:38 PM
To: grem at turul banki. hu 
Subject: [Grem] Itt, a béke szigetén / Bencsik András (Demokrata)

„Ez az a pillanat, amikor a tömegbe sűrűsödött egyéni akaratok megmenthetik a világot.”
Itt, a béke szigetén
https://demokrata.hu/velemeny/itt-a-beke-szigeten-833806/
Benne vagyunk egy olyan folyamatban, amiről lehet, hogy tíz év múlva azt fogják mondani, ez már a harmadik világháború előeseményeihez vagy kezdeti eseteihez tartozott, mondta Orbán Viktor miniszterelnök a múlt vasárnap este a Patrióta nevű YouTube-csatornán megjelent interjúban, ahol Bohár Dániel kérdezte. A miniszterelnök ezúttal nem volt derűlátó. „Ha a Brüsszelben kialakult háborús pszichózisból, a háborús örvényből nem tudjuk kiragadni az európai politikát, akkor lehet, hogy úgy írják majd meg ezeknek az éveknek a történetét, mint egy nagy európai világháború első egy-két évének epizódjait” – mondta, hozzátéve, hogy azt „az európai uniós törekvést, hogy belenyomjanak bennünket a háborúba, már kiismertük, és az azzal szembeni ellenállás technikáit is kidolgoztuk”. Most azonban egy új szakasz jön: „…ez a NATO, ez a nehezebb dolog.”

Itt van például a litván külügyminiszter múlt heti nyilatkozata: „Litvánia készen áll arra, hogy részese legyen egy olyan koalíciónak, amelyet Franciaország vagy egy másik ország vezet, és amely ukrán területen folytathatna kiképzést.” Ami a litván külügyminiszter szerint nem vezetne eszkalációhoz, hiszen nem lenne katonai küldetés. Valóban nem vezetne, mert ez már maga az eszkaláció. Az oroszokat nem ajánlatos hülyének nézni.

Ugyanis ha ma valóban lesznek tényleges katonai akciók a NATO vezényletével, most divatos, álszent kifejezéssel úgynevezett Ukrajna-missziók, abból a NATO eredeti, védelmi doktrínájához ragaszkodva is nehéznek látszik kimaradni, miközben továbbra is a NATO jelenti tagjai számára a biztonságot. A miniszterelnök ennek ellenére reményét fejezte ki, hogy a mostani háborús készülődés közepette valahogy sikerül megoldást találni arra, hogy Magyarország továbbra is a békét képviselje a katonai szervezetben: „Hátha az, ami Tiszának vagy Horthynak nem sikerült, nekünk sikerülni fog” – tette hozzá Orbán Viktor.

Nem túl biztató szavak. Két világháború nagyhatalmi készülődésében, azok „előeseményei” során Magyarország nem talált kitörési pontot, és belesodródott a konfliktusba. Van azonban egy döntő különbség, amiben okkal reménykedhetünk. A két korábbi alkalommal a háborúba lépésről különböző, de mára jól feltárt okokból a magyar politikai és katonai vezetés végül is maga döntött. Az első alkalommal hadat üzentünk a „kutya Szerbiának”, a második alkalommal a meglehetősen kétes hátterű kassai bombázásokat követően pedig (nem kevés kényszer hatására) a Szovjetuniónak.

Ma azonban más a helyzet. Az Orbán-kormány következetesen és megtörhetetlenül a béke pártján áll, elutasítja a háborús készülődéseket, és sürgeti a szemben álló felek közötti fegyverszüneti tárgyalások megkezdését. Ez az európai háborús hisztéria közepette nem tűnik könnyűnek, kivált amikor látjuk, milyen brutális módon támadták meg Szlovákia békepárti miniszterelnökét, Robert Ficót. Azonban mégis reményteli a helyzet, mert a magyar kormány nincs egyedül. Hatalmas tömeg békeakarata ad erőt a háborús készülődéssel való szembenálláshoz.

A szombati Békemenet küldetése éppen ez, hogy ez az akarat láthatóvá váljon belföldön és külföldön egyaránt. Eddig is minden alkalommal, de most különösképpen igaz, hogy minden a Békemeneten részt vevő polgár a jelenlétével történelmet ír, mert ez az a pillanat, amikor a tömegbe sűrűsödött egyéni akaratok megmenthetik a világot. Ez a tétje a szombati Békemenetnek. Nem több, nem kevesebb.


     Vírusmentes.www.avg.com 



--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem


-- 
Ezt az e-mailt átvizsgálta az Avast AntiVirus szoftver.
www.avast.com
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20240530/a892f408/attachment.html>


További információk a(z) Grem levelezőlistáról