[Grem] Most vagy soha! -Rákay Philip producer, forgatókönyvíró válasza a filmmel kapcsolatban

Reinisch Egon reinisch at t-online.hu
2024. Már. 21., Cs, 20:43:34 CET


Az együgyű szakbarbár kifejezés Hermann Robertre vonatkoztatva irtózatos pofátlanság ,de én is magamra veszem.

Ha pl.  Hermann Robertre vagy Csikány Tamás hadtörténészre bízták volna a szövegkönyv elkészítését úgy hogy  jelen lettek volna forgató könyv megírásakor és rendezést is alapvetően ők csinálták volna  akkor csak egy jó dramaturg és operatőr kellett volna ahhoz hogy egy pazar film készüljön .
Sikerült 6 milliárd forintot kidobni az ablakon . 
A rendezők általában képtelenek  történelmi filmet csinálni akkor ha nagyon híres  igen jeles személyiség a szereplő  és nagyon konkrét eseményről szól a film  és szokás szerint nem hallgatnak a szakértőkre ..

Most néztem meg Ridly Scott “Napóleon “ filmjét leírhatatlan borzalom( leszámítva Tuolon ostromát tehát a filmben tehát egy szín még elfogadható a többi mind idétlen hülyeség ) ,pontosan akkora marhaság lett mint amilyen a Petőfi film lett Hermann Robert véleménye szerint .A film egyszerűen nem Napolenról szól csak egy képzelt figuráról egy  szerelmi vágytól vezérelt pipogya seggfejről .Fekete tábornok és konvent tag már ebben a filmben is van . .Pedig Napóleonnak volt egy fekete tábornoka a valóságban is és híres volt a mameluk lovassága de ők nem szerepelnek a filmben .

Én eddig megnéztem több előzetest a Most vagy Soha filmről  valóban minden jelenetben van vagy technikai hiba vagy teljes anakronizmus tehát olyan jelenetek és viselkedések amik lehetetlenek abban korban .

És itt el kell mondanom  egyszer meghívtak a Madách színházba “A tizenötödik “ musical re amely Kazinczy Lajos ezredes történetét dolgozza fel.A meghívás azért jött össze mert a Madách Színház egyik munkatársa hallotta az egyik előadásomat 1848 –ról . 
Nem szeretem a musicalt és úgy gondoltam nem lehet jó dalművet csinálni erről a témáról pláne táncikálni  .Megpróbáltam kitérni az meghívástól aztán végül Feleségemmel elmentünk .Az előadás során az egyik ámultból a másikba estem végül én és Feleségem felállva tapsoltuk ki a színész /énekeseket /táncosokat a végén a újra és újra a színpadra .Egyszerűen pazar volt kiváló dramaturgia ének mozgás ÉS KORHŰ ! ! ! ! ! ! Nem hittem volna ,mondanom se kell hosszan gratuláltam a meghívóimnak .Tehát tehetséges szakmájukat jól ismerő emberek ha hallgatnak  a szakértőkre tudnak elvont módon is  igen JÓ történelmi darabot is csinálni . De a “Most vagy soha “ -ban VAGY NEM VOLT SZAKÉRTŐ VAGY NEM HALLGATTAK RÁ EGYÁLTALÁN .

Már voltam szakértője  történelmi színi előadásnak  ,a filmezéshez is konyítok valamelyest .

Üdv. Egon


From: Rózsa Katalin 
Sent: Thursday, March 21, 2024 7:24 PM
To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu 

Subject: [Grem] Most vagy soha! -Rákay Philip producer, forgatókönyvíró válasza a filmmel kapcsolatban

Kedves Listatagok!

 

Mindenféle állásfoglalás nélkül, pusztán továbbgondolásra küldöm Rákay Philip reagálását a filmet ért kritikákra:

 

Szögezzük le a legelején: a Most vagy soha! egy kalandfilm, amely ezzel a felirattal kezdődik: „Ahogy történt és ahogy történhetett volna”. Itt már be is fejezhetnénk ezt a tréfás párbeszédet, de folytatom.

Az persze önmagában tragikomikus, amikor a patriotizmussal nehezen vádolható haladár sajtó felkent kritikusai aggódnak bármiféle történeti hűség és a magyar történelem “lábbal tiprása” miatt. Azok, akik máskor fennhangon hirdetik a művészi szabadság megkérdőjelezhetetlenségét, fekete Kleopátrákat ünnepelve. De ők azok is, akik szerint teljesen korhű és tetsző a Bridgerton című Netflix-borzalom is, amely - az eltörléskultúra szent zászlaja alatt vonulva - Sarolta angol királyné udvarát úgy ábrázolja, hogy abban szinte minden angol arisztokrata távol-keleti vagy fekete. Na ezek handabandáznak most átszellemülten a Most vagy soha! fiktív szereplőiről és kitalált történetszáláról - sommás véleményt sziszegve. 

Ha lehet, még náluk is eggyel rosszabbak a hangosan kesergő valódi történészek, akik együgyű szakbarbárként képtelenek felfogni, hogy egy kétórás film írásakor, készítésekor millió egyéb szempontot is figyelembe kell vennünk, s bizony élnünk kell a történetmesélés folyamán a sűrítés, a leegyszerűsítés vagy épp a felnagyítás filmnyelvi eszközeivel.

Ettől válik ugyanis izgalmassá, érthetővé, átélhetővé és szerethetővé egy történet, vagy épp egy történelmi hős karaktere.

Nem arról van szó tehát, hogy a forgatókönyv írásakor megspóroltuk volna az időt, s ne olvastunk volna el egy fél könyvtárnyi történeti munkát, s hogy ne tudnánk tűpontosan válaszolni a történész urak felvetéseinek jelentős részére, csak hát a történelem ismeretéből még nem következik egyenesen egy nézhető film. Alig merem magam elé képzelni, mit szólhattak a tudós és kritikus urak az alábbi arcátlan skandalumokhoz, kérem, legyenek most erősek

Az Egri csillagok gonosz Jumurdzsákja nem is létezett, ahogy Bornemissza Gergely feleségét sem Cecey Évának hívták

A Kőszívű ember fiaiból megismert Baradlay család Jókai kitalációja csupán, állítólag Irányi Dániel ihlette Ödön alakját

A Gladiátor című filmben szereplő Commodus római császár a valóságban nem ölte meg az apját Marcus Aureliust, ahogy a Maximus nevű gladiátor sem létezett

A Titanic szerelmespárja: Rose és Jack is kitaláció csupán

Napestig lehetne sorolni a példákat, és mégis: ezek a filmek mindannyiunk lelkéhez közel állnak, s bizony szegényebbek lennénk nélkülük.

A MOST VAGY SOHA! című filmünket persze lehet bírálni: van akinek tetszik, van akinek nem a kedvence, sebaj! De könyörgöm: ez csak egy film Nem az a küldetése, hogy történelem kisdoktorit lehessen írni belőle, hanem az, hogy orientáljon, átadjon egy életérzést az adott korról, hogy megszólítsa a fiatalokat, hazaszeretetet ébresszen, hasson az emberekre és felemeljen.

Mel Gibson Rettenthetetlen című filmje zseniális alkotás, pedig az alkotók még az évszázadot sem találták el benne, mégis megszólít, megrendít, s a film láttán a világ számtalan sarkában éreztük úgy: azonnal elindulnánk a Skót-felföldre, hogy együtt küzdjünk William Wallace oldalán a szabadságért. És ez a lényeg

Hosszan mondhatnám még, tételesen válaszolva a hajuknál fogva előrángatott történészi vádakra, nem teszem, fölösleges. Én a történészek helyében inkább örülnék, hogy végre vannak patrióta filmesek, akik ebben a kibillent világban szerethető történelmi témákat, karaktereket teremtenek, ami alapján sok fiatal utánaolvas majd Vasvárinak, Jókainak, Petőfinek és a többieknek, a valóság után kutatva.

A filmes nem történész, a történész pedig nem filmes. Ennyire egyszerű ez. A „mindenszarizmus” balos kritikusait meg hagyjuk is, megvan azoknak a saját bajuk...

 

 

Rózsa Katalin

 

 



--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem


-- 
Ezt az e-mailt átvizsgálta az Avast AntiVirus szoftver.
www.avast.com
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20240321/56abb138/attachment.html>
--------- következő rész ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: image001.png
Type: image/png
Size: 170 bytes
Desc: nem elérhető
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20240321/56abb138/attachment.png>


További információk a(z) Grem levelezőlistáról