[Grem] Leopárd =szabadság
Reinisch Egon
reinisch at t-online.hu
2023. Május. 11., Cs, 20:24:35 CEST
Köszönjük Lacinak a gyors választ ,nem is szeretnék ebbe beleokoskodni ,valóban szerencsétlen megjegyzés volt ,a lengyel nagykövet eléggé berágott és sajnos nyilván ezek után a lengyel közvélemény is .
Laci még egy érdekes dolgot említett :egy lengyel –magyar-jugoszláv-olasz tengelyt említett . Ha ehhez a még korábbi időszakban hozzá vesszük a Cseheket akkor tudni kell hogy a Cseh + Lengyel+ magyar haderő még erősebb volt mint a Wehrmacht pl . az Anschluss idején . De hát ezek az államok az ismert ellentéteik miatt nem tudtak összefogni .
Még Lengyelország megtámadásakor is 84 német hadosztály kiképzés és felszerelés alatt volt és 25 német gyalog hadosztály állta a nyugati határon .Fizikailag nem tudtak volna megállítani egy kb . 3/4 mozgósított francia haderő által végre hajtott támadást a franciáknak kb. több mint száz hadosztályuk állt fel . De a francia haderő képtelen volt összehozni általános támadást ? ? ?
Üdv. Egon
From: László Baják
Sent: Thursday, May 11, 2023 7:14 PM
To: Reinisch Egon ; grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] Leopárd =szabadság
Keves Egon, kedves lista!
Sajnos én sem tudom értelmezni a vezérkari főnök mondatát. Leginkább azt a buzgó igyekezetet látom benne, hogy igazodjon az aktuális politikai narrációhoz. Viszont nagyon rossz történeti analógiát választott. Lengyelország sorsát 1939-ben ugyanis két nagyhatalom paktuma döntötte el. A Molotov-Ribbentrop paktumban a Szovjetunió és a német harmadik birodalom elhatárolta az érdekszférákat. Nyugat -Lengyelország német, Kelet-lengyelország szovjet érdekszférába került. Ugyan miféle tárgyalások előzhették volna meg a Lengyelország felosztását? Volt egy kevéssé ismert gyengécske kísérlet a magyar diplomácia részéről 1938 elején, hogy összehozzanak egy lengyel-magyar-jugoszláv olasz horizontális tengelyt a németek és a szovjetek ellensúlyozására, de ezt minden érdekelt fél elutasította. A lengyelek is. Nem tudni, hogy ha valamilyen csoda folytán ez a szövetség létrejön az mérsékelte-e volna a nagyhatalmak hódító törekvéseit. Kicsi az esélye. Valójában se a németek se a szovjetek nem engedhették meg maguknak, hogy nyugton maradjanak. A német gazdaság prosperitása a fegyverkezésen és a terjeszkedésen múlott, azaz tartós béke esetén összeomlott volna. A szovjetek pedig nem engedhették meg, hogy az orosznak tekintett Kelet-Lengyelországot a szűkebb határaikig átengedjék a németeknek. A kommunista rendszer magasabb rendűségét ugyan hogyan lehetett volna igazolnia, ha még a cári birodalom határait sem képes visszaállítani. A világforradalomról már nem is beszélve, amelyre állítólag az egész világ elnyomott népei hőn áhítoztak. A II. világháború nem eszkalálódott, hanem az első nagy háborút lezáró ostoba békerendszer következményeként tört ki, azaz a békerendszer önkéntes és békés megváltoztatása nélkül aligha volt elkerülhető. ("Fegyverszünet volt 20 évre", ami 1939.re éppen lejárt.) A mostani ukrajnai háborúnak mindehhez vajmi kevés köze van. Jelenleg a nemzetközi gazdasági (főleg fegyver és energiakereskedelmi), illetve ezekkel összekapcsolódott hatalmi érdekek állnak szemben az orosz biztonságpolitikai érdekekkel. Az oroszok nem akarnak velük ellenséges államokat (fegyvereket) látni a Közép-Ázsiai, a Kaukázus vidéki és európai határaik közelében. Ez már a 21. század, azaz nem valami hódításvágy, gyűlölködés vagy más morális defektus áll a háttérben. Azt is kétlem, hogy az ukránok harcoló egyik részét valami maralitásból fakadó hősiesség mozgatja. Ukrajna ma Oroszországhoz hasonlóan egy korrupt, oligarchikus, diktatórikus állam, bár az oroszokkal szemben még bábállam is. 1939-el szemben itt még volna lehetőség kompromisszumos békére. (területet a békéért)
Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> ezt írta (időpont: 2023. máj. 11., Cs, 10:04):
https://www.napi.hu/belfold/magyar-honvedseg-haboru-gyakorlat-ukrajna-tankok-gripen.770944.html
Ha a Lepárd (ebben az esetben “2A7” )éjszaka lő az a szabadság hangja .
Annak örülök hogy új vezérkari főnökünk emelné a Magyar Honvédség harckészségét .
Annak viszont nem hogy tett egy szerencsétlen megjegyzést az 1939 –s német (szovjet ) Lengyelországi támadással kapcsolatban .
A lengyel nagykövet már írt is egy levelet neki ezzel kapcsolatban .
Ezért itt most megkérdezem Baják Lacit mi a véleménye ezzel a vezérkari főnöki megjegyzéssel kapcsolatban (mondanom sem kell nekem is van véleményem hiszen ezt a korszakot kiemelten ismerem )de megvárom Laci válaszol-e a kérdésre .
Üdv. Egon
Vírusmentes.www.avast.com
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--
Ezt az e-mailt átvizsgálta az Avast AntiVirus szoftver.
www.avast.com
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20230511/5528064a/attachment.html>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról