[Grem] Napi egy Szűz Mária kép / ima a Szűzanya iránti szeretetből, hálából, tiszteletből az októberi Mária hónapban / OLTALMAD ALÁ FUTUNK ISTENNEK SZENT ANYJA!
Gy Greschik
gy.greschik at teguec.com
2022. Okt. 7., P, 02:10:32 CEST
Kedves Rita!
Érdekes, hogy férfiúinak látod a festményen Mária arcát. Az igazat megvallva én sem ebben a képben, se a Mona Lisa-ban nem látok több férfi vonást, mint a rőgi festászet női arcképeinek nagy részében... inkább kicsit androgénnek látom mindkettőt, és sok-sok más régi képet. Menj be bármely régi templomba, múzeumba: garmadával látsz olyan arcokat és figurákat, ahol a jelképek, a ruha, a szakáll, a testtartás jelzi, hogy valakit az alkotó férfinak vagy nőnek szánt. Még az ikonok egy részében is csak ki kellene cserélni a köntöst és a fejfedőt, szakállt tenni az arcra, és a női szentkép rögtön férfivá alakulna.
Hát, igaz ami igaz, ha kellemetlen is, szembe kell néznem nekem is, neked is azzal a ténnyel, hogy akkortájt még nem fényképeztek, így a fénykép-szerű realitás-ábrátolás, a mai magazin-kulttúra még talán nem volt a közízlés része. Az ókor kifinomodott realista valóság-ábrázolása is csak újra-ébredőben volt... aztán persze visszatért, a realista festészet megerősödésével, aminek a reneszénsz a hajnala volt, de még nem a virágzás kora. Ahogy egy festő barátom egyszer elmagyarázta: a realista-figuratív festészet a festészet filágának csak egy szelete, és nem csak a modern kor non-foguratív alkotásai miatt, hanem a teljes középkor, a keresztény kelet, és a világ nagy része szempontjából is, amikor soha nem az volt a fontos, hogy az ábrázolt személy fényképszerű valóságot tükrözzön, hanem az, hogy jelképeken keresztül oktasson, példát adjon, emlékeztessen.
Apropos -- ha már említetted, el tudnád nekem magyarázni, hogy mik voltak az „LMBTQ-jogok” Leonardo da Vinci korában, hogy ő azok élharcosa lehetett? Eddig azt hittem, hogy akkortájt még közképviselet, állatvédelmi törvény, környezetvédelmi előírások, sőt sugárvédelmi szabályok sem voltak -- nemhogy „LMBTQ jogok”... amikről én még a mai világban sem tudom, hogy mit jelentenek.
Üdv,
Gy.
On Fri, 7 Oct 2022, csakany wrote:
> Date: Fri, 7 Oct 2022 01:02:47 +0200 (CEST)
> From: csakany <csakany at cs.bme.hu>
> Reply-To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
> To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
> Cc: "grem at turul banki. hu" <grem at turul.banki.hu>
> Subject: Re: [Grem] Napi egy Szűz Mária kép / ima a Szűzanya iránti
> szeretetből, hálából,
> tiszteletből az októberi Mária hónapban / OLTALMAD ALÁ FUTUNK ISTENNEK
> SZENT ANYJA!
>
> Kedves Emőke és Mindenki!
> Köszönjük a képeket.
> A tegnapihoz (amit sajnos már kitöröltem azóta) lenne pár megjegyzésem.
> Szóval örülök, hogy sikerült egy képet választanod az LMBTQ-jogok nagy
> élharcosától, Leonardo da Vincitől. A képen látható Szűz Mária modellja
> ugyanis nyilvánvalóan egy férfi volt, az arcvonásai alapján. (A Mona Lisa
> ehhez képest kismiska.)
> (További megjegyzéseim, hogy remélhetőleg a kép nem szerepel a
> művészettörténet tárgy tananyagában... De lehet, hogy Leonardót is száműzni
> kéne onnan, ha másért nem, a blaszfémia miatt.)
> Szia(sztok) Rita
>
>
> On Thu, 6 Oct 2022, Emoke Greschik wrote:
>
>> kép.png
>>
>>
>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról