[Grem] turul

Dr. Weinzierl Tamás dr.weinzierl at t-online.hu
2021. Feb. 15., H, 10:05:06 CET


Kedves Lista, turul-ügyben (miért és mikor terjedt el) még 2010-ből való alábbi levelet találtam. A levél apropója egy, a turul-emlékművekről nyílt fotó-kiállítás volt (nem láttam), aki összeállította: Katona Bernadett fotóművész. 

"Mivel komoly érzelmi- és politikai viharokat okoz mostanában Budapesten a XII. kerületben látható turulszobor, lássuk mit ír a turul madárról Anonymus A magyarok cselekedetei címu› mu›vében:  “Álmos, az elso› fejedelem / Az Úr megtestesülésének 819. évében Ügyek volt Szkítia legjelesebb vezére, aki, mint fentebb említettük, hosszú ido› után Magóg királytól származott. Önedbelia fejedelmének Emese nevu› leányát vette no›ül Dentümogyerben, s to›le született meg Álmosnak nevezett fia. Az Álmos nevet azonban isteni közbelépés eredményeként nyerte, mivel várandós anyjának álmában égi látomás jelent meg turulmadár képében. Az reászállván mintegy teherbe ejtette és tudomására hozta, hogy méhébo›l forrás fakad s hogy ágyékából dicso›séges királyok származnak majd, akik azonban nem saját földjükön fognak sokasodni. Mert az álmot magyar nyelven így hívják, s születését álom jövendölte meg, o›t magát is Álmosnak nevezték el. Vagy azért hívták Álmosnak, azaz szentnek, mivel utódaitól szent királyok s hercegek születnek majdanв 

László Gyula történész A honfoglaló magyar nép élete címu› munkájában  pedig a következo›ket írja: “Az Árpádok családjában a pogány ido›kben tehát csodálatos jelek elo›zték meg a fiúk születését. Emese álmából megfejthetjük e jelenségek értelmét. Erro›l Kézai a következo›ket írja: “Ethele királyi címere, melyet pajzsán szokott hordani, egy madárhoz hasonlított, amelyet magyarul turulnak hívnak, fején koronával. Különben a hunok is egész Géza vajda koráig, míg maguk közösen kormányozták magukat, ezt a címert viselték a harcban.² Késo›bb pedig így szól a magyarok vezéreiro›l: “Ezen kapitányok közül tehát Árpád, Álmosnak, Elo›d fiának, Ögyek unokájának a fia, a Turul nemzetségbo›l, volt vagyonilag a leggazdagabb s származására nézve a legelo›kelo›bb... 

Álmos tehát a Turul nemzetségbo›l való, családi címere is a turul, ez mutatja, hogy Attilától származik, s végül anyját, Emesét is a turul termékenyíti meg. Kezdjük a rövid elemzést a régészetileg is megfogható részen. Eszerint Attila pajzsán koronás turul volt a jelvény. A turul sólyomfajta madár, fejére a vadászatkor sapkát húznakŠ 

        Emese álmának elso› része jellegzetes totemisztikus fogantatási álom. A totemizmus szóval ¬ rövidre fogva ¬ azt a hitet jelöli a néprajztudomány, amikor egy vérségi kötelék, család vagy nemzetség azt tartja, hogy a ködös elo›ido›kben o›sanyja vagy o›sapja (aszerint, hogy anyajogú-e ez a közösség vagy apajogú) nem ember volt, hanem valamiféle más teremtett lény, mondjuk állat. Keleten igen gyakoriak a hasonló származásmondák, amelyekben az o›sanya vagy o›sapa sas, sólyom, szarvastehén, medve, kutya, farkas vagy hattyú. Hogyha ezeket a népeket az idegenek megkérdezik származásuk felo›l, akkor válaszként mindig totemisztikus eredetmondájukat kapják meg. A magyarság is azt vallotta, hogy o›se Hunor és Magor szarvasüno›to›l (Eneh) származott, s o›sanyjuk vezette o›ket az új hazába. Az Árpád-család pedig, amint Emese álmából kitu›nik, ugyancsak hasonló fogantatásmondával származtatta magát a turultól s így Attilától. (...)² 

A turulszobrok születési idejéro›l Bernadett kijelentette: ¬ Az 1917-es törvény azért fontos, mert sokan trianoni emlékmu›ként tartják számon a turult, holott egyáltalán nem az! Van egy-két trianoni turul is, de ez elenyészo›, egyáltalán nem ez a jellemzo›, hanem a túlnyomó többségük az elso› világháborús ho›söknek állít emléket az 1917-es törvény értelmében. 

Jászfelso›szentgyörgyön 2008. novemberének elején újjáavatták az elso› világháborús turulszobros emlékmu›vet.  Itt hallott elo›ször az 1917.. évi VIII. törvénycikkro›l, amely a városok, községek részére elrendelte, hogy erejükhöz mérten emlékezzenek meg az elso› világháborúban meghalt ho›sökro›l: “1917. évi VIII. törvénycikk: a most dúló háborúban a hazáért küzdo› ho›sök emlékének megörökítéséro›l / 1. § Mindazok, akik a most dúló háborúban a hadrakelt sereg kötelékében híven teljesítették kötelességeiket, a nemzet osztatlan, hálás elismerésére váltak érdemesekké. O›rizze meg a késo› utókor hálás kegyelettel azok áldott emlékezetét, akik életükkel adóztak a veszélybenforgó haza védelmében. 

2. § Minden község (város) anyagi erejének megfelelo›, méltó emléken örökíti meg mindazoknak nevét, akik lakói közül a most dúló háborúban a hazáért életüket áldozták fel. A részletes szabályokat a belügyminiszter rendelettel állapítja meg. 

Késo›bb az I. világháborús turulszobrok közül sokra kerültek még II. világháborús, 1956-os, so›t az 1848-49-es szabadságharc ho›seinek emléktáblái. 

Katona Bernadett által ismert és lefotózott legrégebbi turulszobrok az 1896-os Millenium idejébo›l valók, mint például Pusztaszer. De közel ennyi ido›s, 1897-es a Gyo›r-Kismegyer turulja, melyet a Napóleon elleni nemesi felkelés emlékére állítottak (idén húsvétkor elloptákŠ) 

Az egyik legújabb, Páty második turulját 2007. novemberébo›l, és Székelyudvarhely turulját ugyanaz a Szmrecsányi Boldizsár készítette, aki a XII. kerületit is. Ha jól emlékszik Bernadett, 2008. áprilisában avatta fel Orbán Viktor és Szász Jeno›. Aszófo› turulja is új lehet. Nagyköru›ben is nemrég avattak turulszobrot ¬ ahová még nem ért el fotózni a “mu›vészno›². 

A turulszobrok helyszíneiro›l Katona Bernadett elmondta: ¬ Keleten Madéfalváig jutottak el, a felvidéki Vágfarkasd turulszobra a legészakibb, a mai Heiligenkreuz, azaz Rábakeresztúr a legnyugatabbra fekvo›, a délvidéki Újvidék pedig déli irányban a legtávolabbi. Bernadett szerint talán az Alföldön kevesebb turul található ¬ persze ott kevesebb település is van ¬, a Dráva mentén és Zemplénben pedig a legtöbb. Summa summarum: eddig 290 kárpát-medencei turulról készített fotót. Az elso› CD-n 140, míg a második CD-n 150 fotó látható. A harmadik készülo› CD-re már elkészült újabb 36 fotó, ezt jövo› júliusra tervezi kiadni. Jelenleg 600-nál több turul helye ismeretes. 

Katona Bernadett beszélgetésünk végén hangsúlyozza: ¬ O› nem történész, nem irodalmár, nem fotós, és nem mu›vészno›, egyszeru›en csak polgári körös, de ezt fontosnak tartja, aki civil szellemi honvédo›ként szeretné felfedezni, és lefotózni az összes ma még létezo› turul-szobrot, s ezt minél több embernek szeretné hozzáférheto›vé tenni. 

Ezért szerveztek már eddig is több kiállítást. Az országjáró ötlete és az indító kiállítás Bp. XII. kerületében született meg idén februárban. A “XII. kerületi Mu›velo›dési Központ vállalta fel az országjáró kiállítás anyagának kivitelezését, a XII. kerületi önkormányzat támogatásával. Ezt követték a  következo› helyszínek: Szarvas, Karcag, Debrecen-Józsa, Telki, Tapolca, Pusztaszer, Iregszemcse, jelenleg Budafok."

Üdvözlettel: Weinzierl Tamás


-----Original Message-----
From: Grem [mailto:grem-bounces at turul.kgk.uni-obuda.hu] On Behalf Of KEA
Sent: Monday, February 15, 2021 7:13 AM
To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
Subject: Re: [Grem] turul

> A turul tudtommal nem szerepelt a nyilasok jelképei között.
> A szimbólum a milleneumi ünnepségek után lett népszerű, szintén a két 
> világháború között is, amikor nagyon sokan használták, természetesen a 
> radikális jobboldalon is (pont a nyilasok nem - de ha vki.-nek 
> pontosabb tudása van, akkor javítson ki), de pl. korabeli zsidó egyesületek is felvették a jelképeik közé.
> Így turul elleni támadások most a balodalról mélységes tudatlanságról (is) árulkodnak.

Viszont akkor tiltsuk be a Heineken söröket is, heccelődő kérdés: vajon ha szvasztika lenne rajtuk, akkor is ott lennének minden bolt polcán?

-- 

Üdvrivalgással:
KEA.
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem


További információk a(z) Grem levelezőlistáról