[Grem] rubicon. beszéltek-e törökül is a honfoglalók?

Almásy László Attila almasy.l.a at freemail.hu
2021. Ápr. 24., Szo, 13:13:11 CEST


   Beszéltek-e törökül is a honfoglalók?Beérkező levelekRUBICON rubicon at rubicon.hu a(z) s4.csa2.acemsb3.com domainen keresztül 
9:07 (4 órával ezelőtt) 
címzett: én




30 ÉV TÖRTÉNELEM 








 
A magyar nyelvben ma is mintegy négyszáz török eredetű szót használunk, amelyek a történeti források és a nyelvészet alapján is a honfoglalás korából származnak.

A török eredetű szavak mennyisége a kulturális cserén jóval túlmutat, és kiterjedt kétnyelvűségről árulkodik a honfoglaló törzsek körében.

A „kétnyelvűség” a nyelvészetben azt jelenti, hogy valaki mindennapi tevékenységei közben két nyelvet is aktívan és természetes körülmények között használ, függetlenül attól, hogy azt, amelyik nem az anyanyelve, mennyire jól ismeri.

Ahhoz, hogy valaki először használjon egy idegen eredetű szót az anyanyelvében, ismernie kell a másik nyelvet. Ez azonban kevés, ahhoz, hogy ez az újítás elterjedjen, másoknak is érteniük kell mindkét nyelvet, legalábbis a terjedés első szakaszában, később már az egynyelvűek is átvehetik tőlük az új szavakat.

Ha a mai magyar nyelvben használatos honfoglalás előtti török kölcsönszavak számából indulunk ki, a négyszáz szó tetemes mennyiségnek számít, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a nomád kulturális környezet, amelyet a török kölcsönszavak eredetileg tükröztek, lényegében minden elemében eltűnt.

Ráadásul a szavak nem néhány specifikus fogalomkörbe tartoznak. Néhány példával:
 testrésznevek, család-, melléknevek (gyomor, kar, ész, iker, kölyök, apró, kék, sárga)bíráskodás (törvény, tanú, kín, kölcsön)lakóhely (sátor, bölcső, tükör, söpör, szék)állattartás, halászat, vadászat, gazdálkodás (ól, karám, ökör, bika, borjú, kos, kecske, disznó, tyúk, túró, gyapjú, sőreg, süllő, sólyom, keselyű, ölyv, búza, árpa, eke, arat, borsó, komló, gyümölcs, alma, körte, dió, szőlő)hitvilág (bű, bocsát, búcsú, báj(ol), bűbáj, bölcs, egy ‘szent‘)
Beszéltek-e törökül is a honfoglalók? Mióta létezhet különálló magyar nyelv? És milyen etnikai viszonyokról árulkodnak a Kárpát-medence korai helynevei? 






 
Fedezze fel a válaszokat a Rubicon új különszámában: indítsa prémium előfizetését április 30-ig, és INGYEN elküldjük Önnek a „Honfoglalók” különszámot! 



Kérem az új Rubicont!




 
 

 



30 év történelem | Alapítva 1989Előfizetés • Legújabb lapszámaink • Érettségi MesterkurzusRubicon-Ház Kft., Budapest, Sándor utca 60., 1161, Hungary • Megtekintés böngészőben • Adatok változtatása • Leiratkozás




 
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20210424/11456138/attachment.html>


További információk a(z) Grem levelezőlistáról