[Grem] Nil tábornok lengyel játékfilm,2009 Ma h10-től Duna Tv
Sziklay Levente
lsziklay at freemail.hu
2020. Nov. 12., Cs, 17:01:20 CET
Kedves Egon! Köszönöm a pontosítást. A film ITT látható még nov. 19-ig. És egy találós kérdés (többieknek, mert Te biztosan tudod): KI VOLT LEWINSKI TÁBORNOK (XX.sz.) ÜdvLevente
Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> írta:
>
Kedves Levente és Lista !
Az alábbiakban küldök egy rövid leírást Levente által említett tárgyalásokról a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Lengyel Béla altábornagy tevékenységét ismertető írásából :
Lengyel Béla altábornagy a bal szélső mellette áll Dálnoki Miklós Béla tábornok aki többek között 1941.ben a Gyorshadtest parancsnoka volt ebben a seregtestben is harcolt egy lovasdandár.
1944 áprilisától alakulatával Stanislau térségében harcolt, tehermentesítve ezzel a Iasi-Kisinyovi áttörés által lefoglalt német csapatokat. Augusztus 20-án vette át Vattay Antal altábornagytól a II. tartalék hadtest és a huszárhadosztály parancsnokságát. A magyar seregtestek Varsó térségébe települtek, ahol korábban már kitört a felkelés. Lengyel Béla felvette a kapcsolatot Bor-Komorowski tábornokkal, a Lengyel Honi Hadsereg vezetőjével, és bár fontolóra vette az átállást a felkelőkhöz, a Honvéd Vezérkar határozott utasítására a tárgyalások abbamaradtak. A felkelők ennek ellenére a magyar csapatok arcvonalán keresztül szabadon érintkezhettek a külvilággal, sebesültjeik a magyar segélyhelyeken ellátást és gyógyszert kaptak, de esetenként lőszert és élelmet is átadtak a honvéd csapatok. Az ellenséggel való fraternizálás a németeknek is szemet szúrt, így szeptemberben a II. tartalék hadtestet és a huszárhadosztályt is kivonták a varsói gyűrűből. Lengyel Béla altábornagyot 1946. február 7-én a népügyészség letartóztatta, szabadulása után 1948-ban Ausztriába emigrált. Az 1956-os forradalom alatt a magyar menekültek támogatására felállított „First Aid for Hungary” bécsi kirendeltségét vezette. 1988. december 20-án hunyt el Grazban.A varsói felkelés magyar hőseinek emlékét 2017 óta emléktábla őrzi a lengyel fővárosban.
2020.11.12. 11:09 keltezéssel, Sziklay Levente írta:
>Kedves Egon! Köszönöm a kiegészítőt, amit megfejelnék még egy fontos adalékkal. A lovashadosztály parancsnoka elkezdett tárgyalni az átállásról, azaz, hogy a lengyelek mellé állnak, azzal a feltétellel, hogy a nyugati szövetségesek elismerik, hogy ők ezt a magyar állam és nép nevében teszik,így ezzel a lépéssel Magyarország szövetségessé vagy olasz mintára társ-hadviselővé válik (a Badoglio-féle Olaszországnak ez volt a hivatalos státusa. Mi lett volna, ha sikerül? A varsót ostromló német alakulatok egy részét bekerítik, és megadásra késztetik - egy magyar alakulatnak jóval nagyobb hajlandósággal, mint az oroszoknak vagy lengyeleknek. Politikai következmény: 1. Megvalósul a lengyelek célja, a londoni kormánynak alárendelt Varsó2. Mi nem a teljes vereséggel jövünk ki a háborúból ÜdvLevente
>Reinisch Egon <reinisch at t-online.hu> írta:
>>
>Kedves Emőke és Levente !
>Köszönjük a figyelem felhívást a film megrázó volt.
>De az előzetes film ismertető hibás Fieldorf tábornok nem harcolt a varsói gettófelkelésben mert a gettófelkelés 1943 -ban volt akkor amikor a varsói gettó lakóit halál táborba akarták szállítani a náci biztonsági szervek.
>A Lengyel Honi Hadsereg szervezte az 1944 -s általános varsói felkelést amit ugye a szovjet csapatok hagytak cserben de Fieldorf tábornok ebben sem harcolt mert ő más akciókat szervezett mint azt a film bemutatta és ekkor mélyedésű feladatai voltak.
>A varsói felkelés leverésében és a német varsó körüli záró gyűrűben szerepet kapott volna az ott állomásozó 1. Magyar Királyi Lovashadosztály amely ekkor már korszerű nehéz fegyverzettel is rendelkezett .De a magyar lovashadosztály olyan mértékben segítette a lengyel Lengyel Honi Hadsereget és átjáró folyosót nyitott a lengyel hátország felé szabad mozgást biztosítva a lengyeleknek hogy németek is be látták a magyarokat nem lehet a lengyelek ellen bevetni .Ezért a korszerűen felszerelt lovashadosztályt kivonták a térségből és bevetették a Pripjaty mocsaraknál súlyos elhárító harcokba a szovjet haderő ellen.Ahol egy ideig fel is tartoztatták a szovjeteket.
>Üdv. Egon
>2020.11.11. 21:14 keltezéssel, Sziklay Levente írta:
>>Nil tábornok
>>
>>Duna TV
>>A legendás Nil tábornok, August Emil Fieldorf (1895-1953) Szibériából 1947-ben, egy lengyel katonákat szállító vonaton tér vissza hazájába. Katonáiban még ekkor is tartja a lelket, nem tört meg a fogság évei alatt. Megérkezése után sem siet haza, inkább megfelelő búvóhelyről, fedőtörténetről gondoskodik, és védi a családját. Bekapcsolódik a Honi Hadsereg ellenáló munkájában, miközben egymás után rázza le a provokatőröket. Az ellenség a nagy Szovjetúnió, és a túlélésre játszó honfitársak. Nil tábornok - aki felesküdött a lengyel emigráns kormányra, harcolt a varsói gettófelkelésben - 1947-től a Honi Hadsereg egyik vezetőjeként folytatja küzdelmét...Az ő életének állít emléket ez a film.
>>
>>Rendezte: Ryszard Bugajski
>>Főszereplők: Alicja Jachiewicz, Anna Cieslak, Magdalena Emilianowicz, Olgierd Lukaszewicz, Zbigniew Stryj _______________________________________________ Grem mailing list Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
> Mentes a vírusoktól. www.avast.com
>
>
>
>
>
> Kedves Emőke és Levente !
>
> Köszönjük a figyelem felhívást a film megrázó volt.
> De az előzetes film ismertető hibás Fieldorf tábornok nem harcolt
> a varsói gettófelkelésben mert a gettófelkelés 1943 -ban volt
> akkor amikor a varsói gettó lakóit halál táborba akarták
> szállítani a náci biztonsági szervek.
> A Lengyel Honi Hadsereg szervezte az 1944 -s általános varsói
> felkelést amit ugye a szovjet csapatok hagytak cserben de Fieldorf
> tábornok ebben sem harcolt mert ő más akciókat szervezett mint
> azt a film bemutatta és ekkor mélyedésű feladatai voltak.
> A varsói felkelés leverésében és a német varsó körüli záró
> gyűrűben szerepet kapott volna az ott állomásozó 1. Magyar
> Királyi Lovashadosztály amely ekkor már korszerű nehéz
> fegyverzettel is rendelkezett .De a magyar lovashadosztály olyan
> mértékben segítette a lengyel Lengyel Honi Hadsereget és átjáró
> folyosót nyitott a lengyel hátország felé szabad mozgást
> biztosítva a lengyeleknek hogy németek is be látták a magyarokat
> nem lehet a lengyelek ellen bevetni .Ezért a korszerűen felszerelt
> lovashadosztályt kivonták a térségből és bevetették a Pripjaty
> mocsaraknál súlyos elhárító harcokba a szovjet haderő ellen.Ahol
> egy ideig fel is tartoztatták a szovjeteket.
>
> Üdv. Egon
>
> 2020.11.11. 21:14 keltezéssel, Sziklay
> Levente írta:
>
>
>
>
>
>
>
> Nil tábornok
>
>
>
>
>
> Duna TV
>
>
>
> A legendás Nil tábornok, August Emil Fieldorf (1895-1953)
> Szibériából 1947-ben, egy lengyel katonákat szállító vonaton tér
> vissza hazájába. Katonáiban még ekkor is tartja a lelket, nem
> tört meg a fogság évei alatt. Megérkezése után sem siet haza,
> inkább megfelelő búvóhelyről, fedőtörténetről gondoskodik, és
> védi a családját. Bekapcsolódik a Honi Hadsereg ellenáló
> munkájában, miközben egymás után rázza le a provokatőröket. Az
> ellenség a nagy Szovjetúnió, és a túlélésre játszó honfitársak.
> Nil tábornok - aki felesküdött a lengyel emigráns kormányra,
> harcolt a varsói gettófelkelésben - 1947-től a Honi Hadsereg
> egyik vezetőjeként folytatja küzdelmét...Az ő életének állít
> emléket ez a film.
>
> Rendezte: Ryszard Bugajski
> Főszereplők: Alicja Jachiewicz, Anna Cieslak, Magdalena
> Emilianowicz, Olgierd Lukaszewicz, Zbigniew Stryj
>
>
> _______________________________________________
>Grem mailing list
>Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
>http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
>
>
>
>
>
>Mentes a vírusoktól. www.avast.com
>
>
>
>
>_______________________________________________
>Grem mailing list
>Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
>http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem _______________________________________________ Grem mailing list Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Kedves Levente és Lista !
Az alábbiakban küldök egy rövid leírást Levente által említett
tárgyalásokról a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Lengyel Béla
altábornagy tevékenységét ismertető írásából :
Lengyel Béla altábornagy a bal szélső mellette áll Dálnoki Miklós
Béla tábornok aki többek között 1941.ben a Gyorshadtest
parancsnoka volt ebben a seregtestben is harcolt egy lovasdandár.
1944 áprilisától alakulatával Stanislau térségében harcolt, tehermentesítve ezzel a Iasi-Kisinyovi áttörés által lefoglalt német csapatokat. Augusztus 20-án vette át Vattay Antal altábornagytól a II. tartalék hadtest és a huszárhadosztály parancsnokságát. A magyar seregtestek Varsó térségébe települtek, ahol korábban már kitört a felkelés. Lengyel Béla felvette a kapcsolatot Bor-Komorowski tábornokkal, a Lengyel Honi Hadsereg vezetőjével, és bár fontolóra vette az átállást a felkelőkhöz, a Honvéd Vezérkar határozott utasítására a tárgyalások abbamaradtak. A felkelők ennek ellenére a magyar csapatok arcvonalán keresztül szabadon érintkezhettek a külvilággal, sebesültjeik a magyar segélyhelyeken ellátást és gyógyszert kaptak, de esetenként lőszert és élelmet is átadtak a honvéd csapatok. Az ellenséggel való fraternizálás a németeknek is szemet szúrt, így szeptemberben a II. tartalék hadtestet és a huszárhadosztályt is kivonták a varsói gyűrűből.
Lengyel Béla altábornagyot 1946. február 7-én a népügyészség letartóztatta, szabadulása után 1948-ban Ausztriába emigrált. Az 1956-os forradalom alatt a magyar menekültek támogatására felállított „First Aid for Hungary” bécsi kirendeltségét vezette. 1988. december 20-án hunyt el Grazban.
A varsói felkelés magyar hőseinek emlékét 2017 óta emléktábla őrzi a lengyel fővárosban.
2020.11.12. 11:09 keltezéssel, Sziklay
Levente írta:
Kedves Egon!
Köszönöm a kiegészítőt, amit megfejelnék még egy fontos
adalékkal. A lovashadosztály parancsnoka elkezdett tárgyalni
az átállásról, azaz, hogy a lengyelek mellé állnak, azzal a
feltétellel, hogy a nyugati szövetségesek elismerik, hogy ők
ezt a magyar állam és nép nevében teszik,így ezzel a lépéssel
Magyarország szövetségessé vagy olasz mintára társ-hadviselővé
válik (a Badoglio-féle Olaszországnak ez volt a hivatalos
státusa.
Mi lett volna, ha sikerül? A varsót ostromló német
alakulatok egy részét bekerítik, és megadásra késztetik - egy
magyar alakulatnak jóval nagyobb hajlandósággal, mint az
oroszoknak vagy lengyeleknek.
Politikai következmény:
1. Megvalósul a lengyelek célja, a londoni kormánynak
alárendelt Varsó
2. Mi nem a teljes vereséggel jövünk ki
a háborúból
Üdv
Levente
Reinisch Egon írta:
Kedves Emőke és Levente !
Köszönjük a figyelem felhívást a film megrázó volt.
De az előzetes film ismertető hibás Fieldorf tábornok nem
harcolt a varsói gettófelkelésben mert a gettófelkelés 1943 -ban
volt akkor amikor a varsói gettó lakóit halál táborba akarták
szállítani a náci biztonsági szervek.
A Lengyel Honi Hadsereg szervezte az 1944 -s általános varsói
felkelést amit ugye a szovjet csapatok hagytak cserben de
Fieldorf tábornok ebben sem harcolt mert ő más akciókat
szervezett mint azt a film bemutatta és ekkor mélyedésű
feladatai voltak.
A varsói felkelés leverésében és a német varsó körüli záró
gyűrűben szerepet kapott volna az ott állomásozó 1. Magyar
Királyi Lovashadosztály amely ekkor már korszerű nehéz
fegyverzettel is rendelkezett .De a magyar lovashadosztály olyan
mértékben segítette a lengyel Lengyel Honi Hadsereget és átjáró
folyosót nyitott a lengyel hátország felé szabad mozgást
biztosítva a lengyeleknek hogy németek is be látták a
magyarokat nem lehet a lengyelek ellen bevetni .Ezért a
korszerűen felszerelt lovashadosztályt kivonták a térségből és
bevetették a Pripjaty mocsaraknál súlyos elhárító harcokba a
szovjet haderő ellen.Ahol egy ideig fel is tartoztatták a
szovjeteket.
Üdv. Egon
2020.11.11. 21:14 keltezéssel,
Sziklay Levente írta:
Nil tábornok
Duna TV
A legendás Nil tábornok, August Emil Fieldorf (1895-1953)
Szibériából 1947-ben, egy lengyel katonákat szállító vonaton
tér vissza hazájába. Katonáiban még ekkor is tartja a lelket,
nem tört meg a fogság évei alatt. Megérkezése után sem siet
haza, inkább megfelelő búvóhelyről, fedőtörténetről
gondoskodik, és védi a családját. Bekapcsolódik a Honi
Hadsereg ellenáló munkájában, miközben egymás után rázza le a
provokatőröket. Az ellenség a nagy Szovjetúnió, és a túlélésre
játszó honfitársak. Nil tábornok - aki felesküdött a lengyel
emigráns kormányra, harcolt a varsói gettófelkelésben -
1947-től a Honi Hadsereg egyik vezetőjeként folytatja
küzdelmét...Az ő életének állít emléket ez a film.
Rendezte: Ryszard Bugajski
Főszereplők: Alicja Jachiewicz, Anna Cieslak, Magdalena
Emilianowicz, Olgierd Lukaszewicz, Zbigniew Stryj
_______________________________________________ Grem
mailing list Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Mentes a vírusoktól. www.avast.com
Kedves Emőke és Levente !
Köszönjük a figyelem felhívást a film megrázó volt.
De az előzetes film ismertető hibás Fieldorf tábornok nem harcolt
a varsói gettófelkelésben mert a gettófelkelés 1943 -ban volt
akkor amikor a varsói gettó lakóit halál táborba akarták
szállítani a náci biztonsági szervek.
A Lengyel Honi Hadsereg szervezte az 1944 -s általános varsói
felkelést amit ugye a szovjet csapatok hagytak cserben de Fieldorf
tábornok ebben sem harcolt mert ő más akciókat szervezett mint
azt a film bemutatta és ekkor mélyedésű feladatai voltak.
A varsói felkelés leverésében és a német varsó körüli záró
gyűrűben szerepet kapott volna az ott állomásozó 1. Magyar
Királyi Lovashadosztály amely ekkor már korszerű nehéz
fegyverzettel is rendelkezett .De a magyar lovashadosztály olyan
mértékben segítette a lengyel Lengyel Honi Hadsereget és átjáró
folyosót nyitott a lengyel hátország felé szabad mozgást
biztosítva a lengyeleknek hogy németek is be látták a magyarokat
nem lehet a lengyelek ellen bevetni .Ezért a korszerűen felszerelt
lovashadosztályt kivonták a térségből és bevetették a Pripjaty
mocsaraknál súlyos elhárító harcokba a szovjet haderő ellen.Ahol
egy ideig fel is tartoztatták a szovjeteket.
Üdv. Egon
2020.11.11. 21:14 keltezéssel, Sziklay
Levente írta:
Nil tábornok
Duna TV
A legendás Nil tábornok, August Emil Fieldorf (1895-1953)
Szibériából 1947-ben, egy lengyel katonákat szállító vonaton tér
vissza hazájába. Katonáiban még ekkor is tartja a lelket, nem
tört meg a fogság évei alatt. Megérkezése után sem siet haza,
inkább megfelelő búvóhelyről, fedőtörténetről gondoskodik, és
védi a családját. Bekapcsolódik a Honi Hadsereg ellenáló
munkájában, miközben egymás után rázza le a provokatőröket. Az
ellenség a nagy Szovjetúnió, és a túlélésre játszó honfitársak.
Nil tábornok - aki felesküdött a lengyel emigráns kormányra,
harcolt a varsói gettófelkelésben - 1947-től a Honi Hadsereg
egyik vezetőjeként folytatja küzdelmét...Az ő életének állít
emléket ez a film.
Rendezte: Ryszard Bugajski
Főszereplők: Alicja Jachiewicz, Anna Cieslak, Magdalena
Emilianowicz, Olgierd Lukaszewicz, Zbigniew Stryj
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
Mentes a vírusoktól. www.avast.com
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
_______________________________________________
Grem mailing list
Grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
http://turul.kgk.uni-obuda.hu/mailman/listinfo/grem
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20201112/1d64302f/attachment.html>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról