[Grem] Honfoglalók és a genetika
Gy Greschik
gy.greschik at teguec.com
2020. Dec. 28., H, 20:44:53 CET
Én is úgy tudom, hogy a C14-es vitsgálatok igen trükkösek tudnak lenni, és nagyon könnyű velük tévedni pl. akkor, ha a vizsgált lelet nem az élővilágtól hermetikusan elzártan töltötte az évszázadokat, hanem benne baktériumok, gombák élhettek a keletkezése óta. Ilyen a legtöbb sírban talált lelet, és ilyen a legtöbb szövetminta vagy fa anyagú lelet is. Vannak technikák egyes hibák részleges vagy teljes kiszűrésére, de a bizonytalanság igan nagy -- esetenként a becsült időszakok sokszorosa is lehet (pl. egy néhány évtizedes kagylótetemet tatálhatnak C14-es vizsgálattal többezer évesnek is. A tévedés mindkét irányban jelentős lehet, mert vannak olyan egyszerű élőlények is amik a szerves mintában élhetnek és szelektíven dúsítják vagy csökkentik benne az ilyen-olyan izotópok tartalmát.
Összegezve: akkor ad megbízhatóan jó korközelítést a C14-es vizsgálat, ha szerves anyag mintáról készül, de az illető minta semmilyen kapcsolatban nem volt sem a légkörrel, sem vízzel, sem pedig olyan biológiai életformákkal amelyek bárminemű anyagmozgást valósítottak meg a minta és környezete között.
Híres pl. a turini lepel példája, ahol pl. a sok alapos tudományos vizsgálat egy kivételével mind 2000 éves kort jelez. Az az egy a C14-es vizsgálat. De a leplet évszázadokon át fogdosták, levegőre tették, esetenként füst érte, azon (termszetesen) mikroszkópikus lények éldegéltek többek közt a lepel anyagát is majszolgatva és közben lélegezve, vizet is kapott: szóval a lepel esetében a lehető legmegbízhatatlanabb a C14-es vizsgálati eredmény. (Nem értéktelen, mert semmilyen vizsgálat nem értéktelen, csak megbízhatatlan és nagy fenntartásokkal kezelendő.) Valószínűleg hasonló az eset sírban talált maradványokkal is, hacsak nem valami olyan mocsárba süllyesztették el vagy olyan jégbe fagyott, ami gyakorlatilag kizárta a biológiai és kémiai átjárást a környezettel.
Gyuszi
On Mon, 28 Dec 2020, Romhányi Beatrix wrote:
> Date: Mon, 28 Dec 2020 19:29:06 +0100
> From: Romhányi Beatrix <t.romhanyi at gmail.com>
> Reply-To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
> To: grem at turul.kgk.uni-obuda.hu
> Subject: Re: [Grem] Honfoglalók és a genetika
>
> De bezzeg a genetika sziklaszilárdan eldönti, hogy a honfoglaló magyarok az
> elsőtől az utolsóig a hunok egyenesági leszármazottai, és Csaba királyfiról
> ugyan nem maradt fenn Kézainál korábbi forrás, de léte nem lehet
> kétséges.Tehát, ha jól értem: az a természettudományos adat jó, amely nekünk
> tetszik, és összecseng az elképzeléseinkkel, amelyiknek viszont van képe
> ellentmondani, az vesszen mint megbízhatatlan.
> Pedig szerintem ha valami úgy néz ki, mint egy ló, úgy viselkedik, mint egy
> ló, olyan hangot ad, mint egy ló, akkor az egy ló. A statisztika szabályai
> szerint, persze, a statisztikának sem kell hinni.
> A magam részéről a reakciók sorát lezártam, a továbbiakban nem kívánok ebben
> a témában részt venni.
> Üdvözlettel
> Trixi
>
További információk a(z) Grem levelezőlistáról