[Grem] Veress Jzsef: A vilgelit gazdasgpolitikinak vlsga (Mennyi idnk van mg) elads

dr. Skutecky Rita skutecky at hu.inter.net
2016. Feb. 12., P, 16:07:55 CET


MEGHÍVÓ

 Szociológusok és közgazdászok egy csoportja elhatározta, hogy időről időre összejön, hogy megvitassa az ország gazdasági és társadalmi helyzetét. Ez a szabad beszélgetésekre épülő összejövetel-sorozat azt is célozza, hogy ha a vitákból sikerül valamilyen többé-kevésbé koherens helyzetértékelést és javaslatokat kialakítani, azokra valamilyen – később eldöntendő – formában felhívja a közvélemény és a politika figyelmét.

Legközelebbi összejövetelünket 

2016. február 17-én, szerdán, délután 15.00 órai kezdettel rendezzük

Előadó: Veress József

Az előadás témája:

A VILÁGELIT GAZDASÁGPOLITIKÁINAK VÁLSÁGA (MENNYI IDŐNK VAN MÉG)

  

Helyszín:

a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum (RETÖRKI) tanácstermében

Budapest 1062 Andrássy út 100. I. emelet

 A z összejövetelre ezúton meghívjuk.

 Budapest, 2016.01.28

 

Lóránt Károly

szervező



VERESS JÓZSEF

 

ÖSSZTŰZ AZ MNB-RE - AKADÉMIAI SÁNC MÖGÜL

 

Kezdjük a háttérrel. A jegybank két éve nyilvánossá tette, hogy tervei között szerepel a nem főáramlatú közgazdasági nézetek hazai felsőoktatásba történő applikálása. A tervek valóra váltása elkezdődött. Pályázatokon és alapítványokon keresztül az MNB - egyebek mellett - finanszírozója lett a közgazdaság világához tartozó intézményeknek, kutatási projekteknek, PhD programoknak. A hazai szereplők számára szokatlan tőkeerővel. 

 

Az MTA Közgazdaság-tudományi Bizottsága (a továbbiakban KB) 2015. december 10-én állásfoglalást tett közzé, amely ellenzi az MNB ez irányú tevékenységét. A dokumentum csak január közepén fogott tüzet. A KB szerint az MNB-sek közpénzt költenek szabálytalanul, átláthatatlanul, szakmai kontroll nélkül, „deklaráltan egyfajta közgazdasági nézetrendszert kívánnak uralkodóvá tenni”, a PhD-sok legtehetségesebbjeit plusz ösztöndíjakkal a vezető oktatóknál is jobb anyagi helyzetbe hozzák, ami megengedhetetlen, ráadásul nincs minőségbiztosítás. Kérik az MTA-t, figyelmeztesse az illetékes szerveket, hogy mindez skandalum. Az MNB vezetői a KB  - szerintük - hamis kijelentései miatt jogi lépéseket tettek.

 

Kíséreljünk meg egy képbehozást nem közgazdász olvasók számára. A jegybank nyeresége, vagy vesztesége, legyen az fiktív, vagy valós, a költségvetést illeti, vagy terheli. A jogszabályok labirintusa persze módot adhat speciális jegybanki célok nem törvényellenes finanszírozására. (Az éles kritikák eddig a kastély- és festményvásárlásokat érték, az oktatás-kutatásfinanszírozást illetően eddig csend volt.) A főáramlatú (mainstream) közgazdasági nézetek a monetarista, (neo)liberális iskolát jelentik, ami több mint négy évtizede bír hegemóniával a világon, és több mint negyedszázada Magyarországon is. Képviselőik döntő többsége ugyanúgy a tévedhetetlenség letéteményesének tartja magát, mint a liberális demokrácia politikusainak, és médiavezetőinek együttese. Bruno S. Frey svájci közgazdász mondta ki talán először, hogy aki közgazdászkutatóként érvényesülni akar, annak a céh tagjai között kell lennie, és ez csak a neoliberális iskola favorizálásával lehetséges. Ez nálunk is így volt, így van. Biztos, hogy nem lenne jó, ha így is maradna.

 

Folytassuk a történések elemzésével. A majdnem harminc közgazdász felsőoktatási képzési helyből a BME GTK-n kívül talán két helyen része a törzsanyagnak az egyéb nézetek ismertetése, tanítása is. A KB 39 tagjából maximum öten hajlanak arra, hogy más típusú megközelítés is lehetséges, hárman írásaikban ki is tartanak ezen álláspont mellett, ám nagy tét esetén kihátrál(ná)nak. A tagok kevesebb, mint fele foglalkozott valaha is közvetlenül hazai gazdasági, gazdaságpolitikai problémákkal. A KB háromnegyede 1990 előtt is ismert közgazdász értelmiségi volt, ők - nem mindegyikük - a marxizmus tévedhetetlensége után, angoltudással felfegyverkezve a szintén „hibátlan” monetarista iskolába igazolhattak át. A lényeg: csak ők mondhatják a tutit. A mindenkori feltörekvők pedig sunnyognak. A KB felkentjei most meglepődtek. Nem ők osztják a pénzt? Meginog a tudományszervezési privilégium? Ráadásul olyan kutatásokat támogatnak, amelyek nem kizárólag a főáramlathoz tartoznak, és a reálgazdaság valós mélységeit boncolgatnák? Nahát, nahát. Az esetleges félelemkeltés is kevés volt a szavazásnál, ugyanis a kiszivárgottak szerint a résztvevők több mint harmada ellenezte az egyébként valójában értelmetlen „akadémiai” erődemonstrációt. A KB mozgatói csak kicsikarni tudták az állásfoglalást. 

 

Fejezzük be a tanulságokkal. Tanulságok bőven vannak, és igen egyszerűek. Először is a gazdaságpolitika mindig valamiféle mix, nem pedig fekete-fehér. Az egykulcsos szja olyan messze áll az unortodoxiától, mint az USÁ-ban az élelmiszerjegyek a neoliberalizmustól. Nem ezt, vagy azt kell tanítani - mindenütt -, hanem minden lényegest, és nem (csak) az a lényeges, amit a tévedhetetlenek erőltetnek. Ilyen nagy horderejű állásfoglalás esetén előzetesen meg kellett volna kérdezni a szakma más képviselőit: mit gondolnak. (Nem a levegőbe beszélek, negyvenes éveimben két cikluson át voltam magam is KB tag.) PhD hallgatóktól ne irigyeljünk vissza pénzt. Nem elegáns, ráadásul kicsinyes. A gáláns jegybanki program még jobban mutatna, ha egy, az MNB és a kormány közös előterjesztése alapján hozott parlamenti határozaton alapulna. A cél így/úgy még jobban szentesíthette volna az eszközt.

 


---
Ezt az e-mailt az Avast víruskereső szoftver átvizsgálta.
https://www.avast.com/antivirus
--------- kvetkez rsz ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20160212/0c508059/attachment.html 


Tovbbi informcik a(z) Grem levelezlistrl