[Grem] lelepleződnek az USA kínzókamrái

Dr. Weinzierl Tamás dr.weinzierl at t-online.hu
2013. Már. 23., Szo, 15:36:02 CET


Az amerikai elvtársaknak talán ezzel kellene foglalkozniuk, és nem a 4. alkotmánymódosításunkkal. Mi lenne, ha kis hazánk hívna össze az USA demokrácia-deficitjével (lásd az alábbi cikket is) kapcsolatban globális média-konferenciákat, rapportra rendelve oda az USA döntéshozóit?! A kérdés költői, persze. 
ÜDv: W. Tamás


A nagy leleplezés: Kitálalnak a katonák az USA kínzókamráiról 
Az amerikaiak kínzókamrák egész hálózatát építették ki Irakban
  Szentendrei Lajos 
  - vilag at hetivalasz.hu 
  Utolsó módosítás: 
  2013.03.21. - 06:29 
  Létrehozás: 
  2013.03.20. - 20:42 







Óriási botrányt okozott a The Guardian minapi cikke. A brit lap újságírói megírták, hogy a nyilvánosság elől most menekülő James Steele nyugalmazott ezredes volt az, aki - Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter személyes megbízottjaként - az iraki speciális rendőr-kommandók munkáját irányította, és az ő irányításával építették ki Irak-szerte azt a kínzóhelyiségekkel teli titkos börtönhálózatot, ahová az amerikaiak irányította invázió és megszállás ellen lázadókat (vagy azzal megvádoltakat) elhurcolták, és ahol kínozták őket. 

hirdetés

     
      Amerikai katona intézkedik a megszállít iraki területen - részlet a The Guardian riportfilmjéből  

A tágas, elegáns kétemeletes ház mögött exkluzív golfpálya terpeszkedik, a birtokon gondozott a föveny és gondosan nyírt a sövény, az ablakok és a nemes fából készült spaletták zárva. A luxusvillában, csakúgy mint a kerítéssel védett lakótelep többi luxusvillájában, lélek sem mutatkozik. A texasi Bryan elegáns lakóparkjában nem moccan az élet.  

Jim Steele, a nyugalmazott ezredes, akinek tucatnyi katonai kitüntetése van, nincs otthon. De nem találják őt a svájci Genfben lévő irodájában sem, ahol a Buchanan Renewables nevű energetikai cég vezetőjeként tartják számon. Hasonlóképpen eredményteleneknek bizonyulnak az erőfeszítések, hogy a cég monroviai képviseletén felleljék őt. Nem válaszol az üzenetekre sem. 

Pedig bő esztendőn keresztül próbálták becserkészni a visszavonult obsitost a brit Guardian munkatársai. A 68 esztendős Steele ezredest ugyanis arról a titkos küldetéséről akarták (volna) kifaggatni, mellyel az iraki háború idején Donald Rumsfeld védelmi miniszter bízta meg őt. Merthogy a nyilvánosság elől most menekülő James Steele volt az, aki - Rumsfeld személyes megbízottjaként - az iraki speciális rendőr-kommandók munkáját irányította, és az ő irányításával építették ki Irak-szerte azt a kínzóhelyiségekkel teli titkos börtönhálózatot, ahová az amerikaiak irányította invázió és megszállás ellen lázadókat (vagy azzal megvádoltakat) elhurcolták, és ahol kínozták őket.    

Botrány a megszállás 10. évfordulójára

A világ most szerez döbbenten tudomást erről a rémségről (is). A The Guardian munkatársai a BBC arab szekciójában dolgozó kollégákkal összefogva igazi szenzációt tártak a világ elé. Arról, hogy hogyan és kikkel építtette ki a titkos börtönhálózatot a Bush-adminisztráció Irakban. A brit újságírók saját állításuk szerint tizenöt hónapig dolgoztak a "nagy témán", amelyet valószínűleg nem véletlenül most publikáltak, hiszen most van az iraki invázió tizedik évfordulója. (Midőn megjelennek más, szenzációsnak minősíthető leleplezések is, például annak a pontos adatokkal és dokumentumokkal alátámasztott elemzése, hogy mind a britek, mind az amerikaiak nagyon is tisztában voltak azzal, hogy Szaddám Huszein Irakjában nem voltak tömegpusztító fegyverek, és hogy már sok-sok hónappal az invázió megindítása előtt egyeztettek is a nagy brit, amerikai, és francia olajcégek az iraki lelőhelyek majdani felosztásáról.) 

     
      Jim Steele nyugalmazott ezredes
     
A The Guardian és a BBC közös oknyomozó munkájának egyik nagy meglepetése - mondjuk úgy, kifejezett ínyencsége - , hogy kutató és elemző munkájukban az újságírók számíthattak az amerikai hadsereg több tekintélyes személyiségének támogatására, nevezetesen például állítólag David Petraeus tábornoknak, a CIA most távozott vezetőjének a segítségére is. Petraeus annak idején az iraki, majd az afganisztáni csapatok főparancsnoka volt. 

Titkos katonai dokumentumok 

Az amerikai kormányzat és a speciális rendőr-kommandók közötti szoros kapcsolatok napvilágra kerülése új és még inkább zavaros fényben világítja meg a valahai Mezopotámia földjének amerikai megszállását. A brit újságírók az elmúlt csaknem másfél évben titkos katonai dokumentumok millióit böngészték át az interneten; azokról a titkos dokumentumokról van szó, amelyeket - Bradley Manning segítségével - a Wikileaks hozott nyilvánosságra. (Manning hadbírósági tárgyalása egyébként éppen most folyik, és a 25 éves katonára előreláthatólag húszéves börtön vár.) Ezekből, és persze a hadsereg említett tekintélyes személyiségeinek az információiból hámozták ki például James Steele szerepét is. Ő volt az igazi tótumfaktum: a háttérben, fedett ügynökként irányította ezt az akkoriban újonnan - és mint látjuk: - speciális célokkal létrehozott kommandót. 

Steele az Egyesült Államok közép-amerikai "piszkos háborúinak" veteránja. A nyolcvanas években a salvadori polgárháborúban szerzett magának hírnevet - persze kétes hírnevet - mint a salvadori hadsereg speciális egységeinek - akiket halálbrigádoknak nevezték akkoriban - a kiképzője. Maga Steele az önéletrajzában úgy minősíti akkori munkáját, hogy "El Salvador felkelők elleni legjobb erőinek" kiképzőjeként dolgozott. "Amikor odaérkeztem, a speciális egységek inkább a technikai dolgokra, tudnivalókra figyeltek... csakhogy egy felkelés esetén az emberi aspektusokra kell összpontosítani. Ez azt jelenti: ki kell kényszerítened, hogy az emberek beszéljenek neked" - fogalmazott El Salvadorban szerzett tapasztalatairól 1986-ban, egy könyv számára készülő interjújában. 

A salvadori polgárháborúban hetvenötezer ember halt meg, és a hatmilliós ország lakosságából egymilliónyian menekült-sorsra kényszerültek. 

"Salvadori emberünk" 

A The Guardian újságíróinak sikerült megszólaltatniuk mások mellett Celerino Castillót. A férfi most az amerikai kábítószer-ellenőrzési hivatalnál dolgozik, de annak idején Steele-lel egyidőben tevékenykedett a közép-amerikai országban. "Amikor megtudtam, hogy James Steele ezredes Irakba megy, rögtön azt mondtam, hogy Irakban is ugyanazt a módszert alkalmazzák majd, amit mi Salvadori Megoldásként ismertünk. S később valóban ez történt. Én teljesen összeomlottam ettől a hírtől, mert tudtam, hogy Irakban is ugyanazok az atrocitások történnek majd meg, mint amelyeknek El Salvadorban voltunk tanúi" - fogalmazott Castillo a The Guardiannek. 



Érdekes és tanulságos egy hely lehetett ez a Salvador! James Steele ugyanis nem mással került ott kapcsolatba, mint a majdan Irakban harcoló amerikai csapatok leendő parancsnokával, David Petraeus tábornokkal! Petraeus akkor még fiatal katonatiszt volt, aki afféle "tanulmányútra" látogatott Steele-hez. Aztán, ahogy' Petraeus karrierje megindult, Steele-é leáldozott. "Salvadori emberünk" ugyanis sáros lett az Irán/kontra-botrányban, ezért aztán befellegzett katonai karrierjének. 

De csak átmenetileg. Kivívta ugyanis az egyik kongresszusi politikus elismerését. A politikust Dick Cheneynek hívták. 

Cheney aztán visszaédesgette a kegyvesztett katonát. Először a panamai Manuel Noriega hatalmának megdöntésében számított rá, aztán 2004-ben, amikor Irak már az anarchia óceánján próbált evickélni, bevetette őt Irakban is. Igaz Steele már az invázió megindításakor, sőt már előtte is a Fehér Házban sertepertélt, mint az egyik legfontosabb "konzultáns". Feljegyzéseit Rumsfeld mellett Cheney alelnök és Bush elnök kapta meg. 

Megalázott, megkínzott, megerőszakolt foglyok 

Az amerikai hadsereg egykori katonái - névtelenül, vagy akár nevüket is vállalva - most megnyíltak a brit újságíróknak, és egykori áldozatokból is előbuktak az akkori szörnyűségek.  Rémtörténeteket mondtak el. Arról, hogy Steele módszerei alapján hogyan kínoztak bárkit, akit meggyanúsítottak azzal, hogy nem szereti a megszállást. 

Az egyik amerikai volt katona náciknak nevezte volt katonatársai közül azokat, akik Steele keze alatt és intenciói szerint kínoztak foglyokat. "Mint a Gestapósok, olyanok voltak" - fogalmazott a névtelenséget kérő ex-katona. Neil Smith akkor húszévesen Samarrában volt, ma Detroitban él, és újjászületett kereszténynek vallja magát, aki ezért vállalja is a nyilvánosságot. "A speciális kommandók megalázták, megkínozták, még meg is erőszakolták a foglyokat, csakhogy kicsikarjanak belőlük bármiféle információt" - fogalmazott a fiatal amerikai, aki valamiféle gyógyírt a háborúban látottakra a hitben remél megtalálni. S interjújában fontosnak tartotta hozzátenni: "Nem tudom, hogy itthon, Amerikában, volt-e valakinek is fogalma arról, hogy mit csináltak az amerikai katonák odaát?"

Erről, akkoriban, nemcsak az otthon maradt amerikaiaknak lehetett kevés fogalmuk.

--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20130323/f9ab5f21/attachment-0001.html 
--------- következő rész ---------
Egy nem text típusú csatolt állomány át lett konvertálva...
Név: iraki_kinzasok_riport.jpg
Típus: image/jpeg
Méret: 44310 bytes
Leírás: nem elérhető
Url : http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20130323/f9ab5f21/attachment-0003.jpg 
--------- következő rész ---------
Egy nem text típusú csatolt állomány át lett konvertálva...
Név: iraki_kinzasok.jpg
Típus: image/jpeg
Méret: 102948 bytes
Leírás: nem elérhető
Url : http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20130323/f9ab5f21/attachment-0004.jpg 
--------- következő rész ---------
Egy nem text típusú csatolt állomány át lett konvertálva...
Név: iraki_kegyetlenkedes.jpg
Típus: image/jpeg
Méret: 112449 bytes
Leírás: nem elérhető
Url : http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20130323/f9ab5f21/attachment-0005.jpg 


További információk a(z) Grem levelezőlistáról