[Grem] II.27. Sze 19 MARCZI : GYGYTS S MVSZET SOROZAT

Obabu obabu at freemail.hu
2013. Feb. 12., K, 01:42:00 CET


http://www.marczi.hu/rendezvenyek/ismeloadas/program/92817/-/gyogyitas-es-muveszet  MARCZIBÁNYI TÉRI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT
1022 Budapest, Marczibányi tér 5/aKözponti telefonszám: 212-2820
 FEBRUÁR 27. SZERDA 19.00
GYÓGYÍTÁS ÉS MŰVÉSZET
 
Februári témánk a stressz, a szorongás és a depresszió, illetve a zene gyógyító szerepe.
Vendégünk:
Balázs Árpád Érdemes Művész, Erkel- és Magyar Örökség Díjas zeneszerző, az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia rendes tagja
Komponista vendégünk mesél saját szín- és hangterápiás kísérleteiről, a muzsika feszültségkeltő, illetve feszültségoldó szerepéről, melyet egyebek között olyan példával támaszt alá, mint a 'felodatlan sóhaj', Richard Wagner nevezetes Trisztán-akkordja, az f, h, disz és gisz hangok együtthangzása (nem véletlenül:) fúvós hangszereken... Az esten megtudhatjuk, a betegséggel küzdő Franz Schubert miért utazott olyan szívesen Magyarországra, házitanítóskodni az Esterházyak zselízi kastélyába. Mitől remélt és részben nyert is gyógyulást... És azt tudják-e, Liszt Ferenc milyen 'gyógyszert' szállított Szekszárdról IX. Pius pápának? Hallottak-e az abbház öregek kórusáról, akik a hosszú élet titkát – a braziliai indiánokhoz hasonlóan - a dalolásban vélték megtalálni? És a zeneterápiának arról a kevésbé ismert, humoros történetéről, amikor egy amerikai hölgy a depressziójára szaxofon-művet rendelt a kor legnevesebb francia alkotójától? Utóbb kiderült, ez a fúvós hangszer valóban sajátos hatással van a kedélyállapotra, akárcsak a fagott... S ha már a francia zene szóba került: milyen gyógyító szerepet tulajdonítanak Debussy és Ravel légiesen áttört hangszereléseinek?


 
Gyógyít-e a művészet? Művészet-e a gyógyítás?
Rendhagyó sorozatunk házigazdája dr. Medgyesi János háziorvos, aki orvos-művész és művész-orvos barátaival, kollégáival kalandozik egészség és betegség, élet és halál kérdései között.
 
 
Belépő: 600 Ft
Diákok és nyugdíjasok kedvezményesen 400 Ft-ért válthatnak belépőt a helyszínen.
 
*****************************************************************************************************************************
MÁRCIUS 27. SZERDA 19.00


Márciusi témánk a gyógyító folklór.
Vendégeink:
dr. Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató és Fülöp Zsuzsanna operaénekesnő
A dallam és a ritmus minden korosztály és korcsoport életében fontos szerepet töltött be a magyar néphagyományban. A kalendáriumi- és az emberi élet fordulóihoz kötődő szokások, az énekek, a szerencse- és egészségvarázsló rigmusok egyformán nagy jelentőséggel bírtak a testi-lelki egészség megőrzésének szempontjából. Az énekszó végigkísérte az egész emberi életet: a csecsemőt altatódalokkal, ringatókkal csitították, a kisgyerekkorra jellemzők az egészség- és szépségvarázsló rigmusok, dalok, a leányok és legények lelki-érzelmi egészségét szolgálták a dalokba foglalt érzelmek. Az idős emberek - főként az asszonyok - a vallásos énekekben lelték lelki vigaszukat. A halottat énekszóval siratták, búcsúztatták.
A műzene, akárcsak a népzene az emberi élet minden korszakára, eseményére érzékenyen reagál. A magyar és a nemzetközi zeneirodalom remekeiből hallhatnak dalokat és áriákat Fülöp Zsuzsanna operaénekesnő előadásában.
  Belépő: 600 Ft
Diákok és nyugdíjasok kedvezményesen 400 Ft-ért válthatnak belépőt a helyszínen.
 
--------- kvetkez rsz ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: http://turul.kgk.uni-obuda.hu/pipermail/grem/attachments/20130212/01361d20/attachment-0001.html 


Tovbbi informcik a(z) Grem levelezlistrl